Związek Inwalidów Wojennych - ofiarni od 99 lat

uroczystość pod obeliskiem

uroczystość pod obeliskiem - uroczystość pod obeliskiem

Dziś w elbląskim Parku Traugutta, punktualnie o godz. 12, przed obeliskiem upamiętniającym Związek Inwalidów Wojennych odbyły się uroczystości z okazji 99. rocznicy utworzenia tej najstarszej organizacji kombatanckiej.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

W parkowych alejkach i przed obeliskiem zebrali się przedstawiciele parlamentarzystów, władze samorządowe, radni Rady Miejskiej, elbląscy kombatanci, w tym członowie Związku Inwalidów Wojennych na czele z Panem Kazimierzem Kotowskim prezesem elbląskiego Oddziału Związku oraz gościem - Panem Eugeniuszem Konarskim, sekretarzem Oddział Gdańskiego  Związku Inwalidów Wojennych RP, ponadto przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, młodzież szkolna, elblążanie.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej. Po nim modlitwę w intencji zmarłych członków Związku Inwalidów Wojennych odmówił ks. płk. Jarosław Antoszewski, który modlił się także za ofiary wojny w Syrii - Ta wojna zagraża wielu istnieniom ludzkim - mówił.

Eugeniusz Konarski, sekretarz Oddziału Gdańskiego ZIW podkreślił natomiast - Jesteśmy najstarszą organizacją kombatancką, stoimy wspólnie w szeregach modlących się o pomyślność Ojczyzny. Nie szczędziliśmy zdrowia i życia, by bronić niepodległości.

- Nasz Związek powstawał w walce, trudzie i znoju. Dziś pragnę podziękować wszystkim za pomoc w zorganizowaniu obchodów - dodał Kazimierz Kotowski

Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej - wspominał zawołanie, jakie w trudnych chwilach najazdu bolszewickiego w 1920 roku można było usłyszeć - Ojczyzna płonie, do broni inwalidzi! Przewodniczący Rady Miejskiej wspomniał również, że późniejsi inwalidzi wojenni, to było pokolenie, które w 1914 roku wyruszyło w marszu ku niepodległości.

Natomiast wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak mówił do zebranych:
- Obchodzimy dziś 99. rocznicę utworzenia Związku Inwalidów Wojennych, najstarszej organizacji kombatanckiej w Rzeczypospolitej, powstałej w 1919 roku. W roku obchodów 100 rocznicy niepodległości warto wspominać ten fakt. Związek Inwalidów Wojennych ukazuje nam bowiem, jak tworzyły się zręby państwowości, organizowało życie społeczne i powstawały pierwsze organizacje. Związek powstał z potrzeby niesienia pomocy weteranom, którzy wracali z frontów I wojny światowej. Była to wojna prowadzona na masową skalę i wykorzystująca nowe zdobycze techniki. Oznaczała miliony zabitych, a także setki tysięcy ciężko rannych. Po zakończeniu działań wojennych powrót do społeczeństwa wszystkich okaleczonych przez wojnę ludzi był trudny, ale to właśnie dzięki Związkowi Inwalidów Wojennych nie byli oni pozostawieni sami sobie. Związek od początku istnienia zabezpieczał podstawowe interesy swoich członków i ich rodzin, reprezentował ich wobec władz, a także budował szacunek na rzecz inwalidów wojennych w polskim społeczeństwie.

- W Elblągu szczytną kartę działalności Związku symbolizuje obelisk, który został odsłonięty w Parku Traugutta. Stojąc przed nim pamiętamy, że również w naszym mieście swój dom mają inwalidzi wojenni, oddajemy hołd twórcom Związku i dziękujemy wszystkim jego działaczom, którzy wciąż ofiarnie niosą pomoc ludziom doświadczonym przez tragedię wojny - mówił wiceprezydent Nowak

Po wystąpieniach miało miejsce wręczenie odznaczeń z okazji 99. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej. Krzyż 100 lecia Powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej otrzymali - Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Pani Jolanta Piekarska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu oraz Pan Kazimierz Kotowski. Natomiast Złotą odznakę zasłużony dla Związku Inwalidów Wojennych otrzymał Pan Marek Pruszak.

Z okazji rocznicy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12, pod opieką Pani Katarzyny Kurek, przygotowali część artystyczną. Natomiast Apel Pamięci przywołał inwalidów wojennych walczących i przelewających krew m.in. na licznych frontach dwóch wojen światowych XX wieku. Apel uhonorowany został salwą honorową, natomiast cała uroczystość zakończyła się składaniem wieńców i kwiatów pod obeliskiem i odegraniem utworu na trąbkę pn. „Śpij kolego”.

Organizatorami wydarzenia byli: Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Marek Pruszak Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu oraz elbląski Oddział Związku Inwalidów Wojennych RP.