Grudzień '70 mocno zapamiętany

pomnik

pomnik - pomnik

Wczoraj wieczorem odbyły się obchody 47. rocznicy tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 roku. Mieszkańcy oddali hołd ofiarom grudniowej masakry, wśród których są również elblążanie.

OBCHODY GRUDNIA '70 - GALERIA

Uroczystości rozpoczęła się od Mszy w Katedrze pw. Św. Mikołaja, którą odprawił biskup elbląski Jacek Jezierski. W homilii Ksiądz Biskup wspomniał ofiary grudnia wskazując, że ze strony władz komunistycznych zabrakło wówczas chęci do dialogu i porozumienia. Na potrzebę tego dialogu w społeczeństwie Ksiądz Biskup wskazywał również i dziś. Po zakończeniu Mszy pod Katedrą uformowała się kolumna złożona m.in. z pocztów sztandarowych związkowców z poszczególnych elbląskich zakładów, która w asyście wojskowej przeszła pod Pomnik Ofiar Grudnia.

Zebrani pod Pomnikiem odśpiewali wspólnie hymn państwowy Rzeczpospolitej Polskiej, a chwilę później do zebranych zwrócili się m.in. Jacek Boruszka wiceprezydent Elbląga, który odczytał list od prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, Marek Pruszak Przewodniczący Rady Miejskiej, Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN oraz Jan Fiodorowicz przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność".

W swoim liście Prezydent pisał m.in. - W tym symbolicznym miejscu przywołujemy pamięć o elblążanach - Zbyszku Godlewskim, o którym powstała słynna „Ballada o Janku Wiśniewskim” i Waldemarze Rebininie, którzy polegli w Trójmieście. Przywołuję również Mariana Sawicza, który zginął w Elblągu od kul funkcjonariusza MO. Zginął nieopodal pomnika, przy wejściu do jednego z budynków przy ulicy 1 Maja. Miejsce jego tragicznej śmierci upamiętnia tablica, gdzie często płoną znicze. Jestem dumny, że wszyscy Oni mają swoje upamiętnienie w postaci skwerów i ulic na terenie naszego miasta. Elbląg pamięta o Was, a co roku delegacja elbląskiego samorządu odwiedza Ich groby i zapala znicze.

Szanowni Państwo! Z brutalnie stłumionych robotniczych protestów, to robotnicy, nie władza, wynieśli naukę. Niemal dekadę później zrodziła się SOLIDARNOŚĆ a doświadczenie Grudnia pomogło w zorganizowany i przemyślany sposób prowadzić w sierpniu 1980 roku robotniczy protest. Lekcja Grudnia nie poszła na marne. Dziś łącze się z rodzinami, które straciły swoich bliskich, przede wszystkim zaś składam hołd wszystkim ofiarom Grudnia 1970 roku. Cześć Ich Pamięci!

Sylwetki zabitych elblążan przybliżał  Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej:

- Z rąk komunistycznych oprawców zginęło trzech młodych elblążan. Zbyszek Godlewski, 18-letni chłopak, dopiero zaczął pracę w Porcie Gdyńskim, zastrzelony przez żołnierzy LWP; jego ciało niesione na drzwiach stało się symbolem tamtych zbrodni. Waldemar Rebinin, ojciec dwójki małych dzieci, kierowca karetki, który wiózł materiały medyczne, śmiertelnie postrzelony w głowę przez milicjanta przy gdańskim dworcu. Marian Sawicz pracownik Przedsiębiorstwa Komunikacji, który wychodząc z baru w pobliżu miejsca na którym stoimy został zastrzelony przez milicjanta, za tydzień miał wziąć ślub. W ten grudniowy wieczór oddajemy hołd trzem elblążanom którzy wtedy ponieśli śmierć i wszystkim, którzy zostali skrzywdzeni. Cześć Ich Pamięci!

Mirosław Golon dyrektor gdańskiego Oddziału IPN wspominał motywy grudniowych protestów. To skromne lub bardzo skromne warunki bytowania polskiego społeczeństwa, drastyczne podwyżki, zła władza i zła komunistyczna ideologia, która zapanowała w Polsce po 1945 roku. Protest w 1970 roku był więc wołaniem robotników o godność. - Elbląg choć nie był wielkim ośrodkiem ma w tych protestach swój udział. Mirosław Golon wspomniał również, że grudzień kojarzymy z tragicznymi wydarzeniami z 1970 i 1981 roku, kiedy wojsko stanęło przeciw społeczeństwu. Dziś, w demokratycznym państwie polskie wojsko stoi po właściwej stronie, broniąc naszego bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Jest też pozytywne grudniowe wydarzenie w naszej najnowszej historii - to rozpadający się Związek Radziecki w 1991 roku. - W rozpadzie bloku komunistycznego swój doniosły udział ma również Elbląg - podkreślił Mirosław Golon.

Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci, całą uroczystość zakończyło składanie pod pomnikiem wiązanek, kwiatów i zniczy.