Narodowe Święto Niepodległości, świętowane po elbląsku

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości - Święto Niepodległości

Koncert "Elbląg dla Niepodległej", Msza za Ojczyznę, przemarsz ulicami miasta, uroczystości na Placu Jagiellończyka i Bieg Niepodległości, tak elblążanie uczcili odzyskanie przez Polskę niepodległości 99 lat temu.

Zobacz zdjęcia: 10-11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

"Elbląg dla Niepodległej"
Krótko przed rozpoczęciem koncertu prowadząca poinformowała, że w związku ze Świętem Niepodległości na ręce prezydenta Elbląga skierowane zostały życzenia dla mieszkańców. Listy przekazali Aleksander Avieryanow ambasador Republiki Białorusi w Polsce, Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski, Serhij Nadał mer Tarnopola, miasta partnerskiego na Ukrainie oraz Aleksandru Botnari mer mołdawskiego miasta Hincesti.

O pomyśle na sam koncert mówił prezydent Wróblewski - Elbląg dla Niepodległej to tytuł koncertu, którego wysłuchamy w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Chcemy w ten sposób zaznaczyć, że na przestrzeni wieków losy naszego miasta związane były z Rzeczpospolitą, a jego mieszkańcy mieli i nadal mają swój wkład w jej budowanie. Mamy też dodatkowy powód do świętowania, to obchodzone w tym roku 780-lecie Elbląga, naszej małej ojczyzny. To nasze święto wprowadza nas w ogólnopolskie obchody. Dzięki muzykom Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i zaproszonym gościom przywołane zostaną najpiękniejsze polskie melodie i pieśni, które towarzyszyły patriotycznym zrywom, ale też codziennej pracy, dodawały otuchy, pomagały w radosnych, jak i w trudnych chwilach. W kompozycjach tych jest coś charakterystycznego, co sprawia, że wsłuchując się w nie mamy poczucie, że są one na wskroś polskie. Mam nadzieję, że brzmienie tych kompozycji będą Państwo przechowywać w pamięci i chętnie przywoływać.

Zebrani w Hali Sportowo-Widowiskowej usłyszeli kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, w tym te inspirowane folklorem. Szczególnie żywiołowo publiczność reagowała na muzykę z filmu "Janosik" oraz motyw Tańca Eleny z filmu "Bandyta" Michała Lorenca. Owacyjnie odebrana została również filmowa "Dumka na dwa serca", Orawa Wojciecha Kilara i utwór Prząśniczki Stanisława Moniuszki, odśpiewany wspólnie z publicznością. Wśród wykonawców znalazł się m.in. Janusz Wawrowski, najbardziej utalentowany skrzypek młodego pokolenia, wspólne aranżacje koncertu przygotowała Elbląska Orkiestra Kameralna i Hadrian Tabęcki.

11 listopada
W sobotę elblążanie zgromadzili się w elbląskiej katedrze na Mszy za Ojczyznę. W homilii biskup elbląski Jacek Jezieski podkreślił, że idea narodu nie jest współcześnie przeżytkiem, naród tworzy zręby do powstania państwa, ma wspólne cele, musi być też otwarty, tak jak dziś, kiedy Polacy otwierają się na przybywających z Ukrainy. Należy wykorzystywać jak najlepiej dany nam czas niepodległości, bo ten niewykorzystany czas już nie wraca, mówił biskup Jezierski.

Po Mszy na Starym Rynku uformowała się kolumna, która w barwnym przemarszu z 50-metrową flagą przeszła na Plac Jagiellończyka, tutaj odbyły się główne uroczystości. Zwracając się do zebranych prezydent Wróblewski mówił m.in.

- Szanowni Państwo, obchodzimy dziś 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczynając tym samym przygotowania do setnej rocznicy tego wydarzenia, które w całym kraju obfitować będzie w liczne inicjatywy oddolne, obywatelskie, samorządowe i ogólnopolskie. Świętujemy dziś fakt odzyskania przez duży europejski naród, jakim są Polacy, swojej państwowości. Wspominamy również i oddajemy szacunek pragnieniom kilku pokoleń Polaków, jakim przyszło żyć pod obcymi rządami, którzy w trzech zaborach do tej niepodległości dążyli. Na tle wydarzeń historycznych powinniśmy mieć świadomość, że dzisiejsze Święto jest dla nas współczesnych, aby przypominać nam o tym, jak istotną sprawą jest niepodległość, możliwość stanowienia o sobie. Jednocześnie cieszę się, że w Elblągu w różnorodnej formie potrafimy uczcić kolejną niepodległościową rocznicę. Na naszych domach zawisły biało-czerwone flagi, gromadzimy się wspólnie, manifestujemy radość, biegniemy, śpiewamy, słuchamy najpiękniejszych polskich melodii, jesteśmy dumni, że w zjednoczonej Europie, w której nie brak dziś przecież problemów jesteśmy Polakami. Mamy też dodatkowy powód do świętowania, to obchodzone w tym roku 780-lecie Elbląga, które przypomina nam, że na przestrzeni wieków losy naszego miasta związane były z Rzeczpospolitą.

- Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wszystkim mieszkańcom Elbląga przekazuję najlepsze życzenia. Życzę Wam drodzy Elblążanie pomyślnej realizacji planów życiowych, wiary w sens wspólnych działań, a także satysfakcji z zamieszkiwania w naszym mieście i Ojczyźnie, której na imię Polska. Przed zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości zachęcam elblążan do podejmowania inicjatyw, które upamiętnią to wydarzenie, będą budować wśród nas lokalną wspólnotę oraz poczucie dumy z osiągnięć niepodległej Polski. 

Uroczystość na Placu zakończyła ceremonia składania kwiatów i wieńców pod pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka, a o 13.30 blisko 1000 osób wystartowało do Biegu Niepodległości.