OnkoRejs przeszedł przez Elbląg

OnkoRejs

OnkoRejs - OnkoRejs

Do Elbląga przyszli wczoraj, a dziś wyruszyli w dalszą trasę. Mowa o członkach OnkoRejsu, osobach doświadczonych chorobami onkologicznymi, którzy poprzez swoją postawę pokazują, że ciężką chorobę można pokonać i nadal być aktywnym.

- Choroby onkologiczne zmieniają całkowicie perspektywę, ale aktywne spędzanie czasu to forma profilaktyki. Są z nami również osoby zdrowe, w tym nasze dzieci, które wspierają nas na całej trasie przemarszu - mówili uczestnicy OnkoRejsu.

Dopytywani o cele podróży podkreślali - chcemy pokonać swoje granice, pokazać, że mimo choroby można żyć i nie zamykać się na świat. Chcemy również mówić wszystkim osobom zdrowym, że należy korzystać z badań profilaktycznych, a rak wcześnie wykryty daje możliwość wyleczenia.

- Nasza trasa ma numer 6, w całym OnkoRejsie jest osiemnaście tras po różnych regionach Polski. Idziemy od Krynicy Morskiej przez Sztutowo, Kępiny Małe, Elbląg, Suchacz, Tolkmicko, Frombork do Braniewa, łącznie to 109 km. Razem jest nas jedenaście osób - opisywała szczegóły podróży koordynator trasy Elżbieta Wnęk-Boroń


Więcej o OnkoRejsie
OnkoRejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Powstał po to, by aktywizować osoby chore i pokazać im, że rak to nie wyrok i że każdy powinien mieć marzenia i je spełniać oraz po to, by nagłośnić wagę badań profilaktycznych i pokazać, że nieważne, ile ma się lat, jaki ma się status społeczny, ile się zarabia, gdzie się mieszka; rak może dotknąć każdego z nas. Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych. Że nie trzeba leżeć w łóżku czekając na śmierć, ale można zrobić dla siebie i dla innych wiele dobrego. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7 dniowego marszu, który odbędzie się w terminie: 25 czerwca – 1 lipca 2017 roku. Obejmie on 18 pieszych tras, po około 100 km oraz specjalną trasę rowerową.

Na każdej trasie maszerować będą grupy około 10 osobowe. Każdą trasą opiekować się będą koordynatorzy regionalni (wolontariusze), którzy są osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Do ich zadań należeć będzie: wytyczenie dokładnej trasy z uwzględnieniem równego podziału km na dzień; znalezienie miejsc noclegowych oraz wyżywienia; zapewnienie transportu, pozyskanie uczestników, kontakt z nieformalnymi partnerami, m.in. jednostkami samorządu terytorialnego, społecznościami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, mediami i darczyńcami. Piechurami będą osoby onkologiczne i ich bliscy. Udział osób chorych i zdrowych pozwoli na integrację osób chorych i niepełnosprawnych z osobami zdrowymi a dzięki temu bardziej ich zaktywizuje i pozwoli zwiększyć zaangażowanie w życie społeczne, rodzinne i zawodowe. Przed, w trakcie oraz po marszu będą organizowane spotkania ze społecznościami lokalnymi mające za zadanie zwrócić uwagę na wagę profilaktyki antynowotworowej oraz badań profilaktycznych.

Onkorejs Granicami Polski jest również elementem terapii, wykorzystującym element przygody w radzeniu sobie ze stresem w chorobie nowotworowej. Badania pokazują, że uczestnictwo w edukacji przygodowej sprzyja spojrzeniu na chorobę z dystansu i promuje lepsze radzenie sobie z nią. Umożliwia również pacjentom nabywanie umiejętności rozpoznawania w sobie wewnętrznej siły do walki z chorobą, radzenia sobie z emocjami, ułatwiając konstruktywną komunikację, i znalezienie sensu choroby. Warto też podkreślić, że projekt dzięki nagłośnieniu medialnemu oraz działaniom w internecie trafi do szerokiej społeczności ludzi chorych dając im nadzieję i pomagając powrócić do normalnego życia, a także ludzi zdrowych, które dzięki nagłośnieniu wagi profilaktyki zbadają się i możliwe, że dzięki temu uratują zdrowie i życie.

Projekty Fundacji Onkorejs – Wybieram Życie cieszą się dużym zainteresowaniem mediów oraz społeczeństwa. Informacje nt. Onkorejsu ukazywały się w serwisach informacyjnych większości stacji radiowych i telewizyjnych, w programach publicystycznych, w audycjach i reportażach społeczno-kulturalnych oraz w publikacjach prasowych

www.onkorejs.pl oraz www.facebook.com/onkorejs

OnkoRejs

OnkoRejs - OnkoRejs