72. rocznica zakończenia II wojny światowej

na grobach aliantów

na grobach aliantów - na grobach aliantów

Punktualnie o godz. 12.00, przy grobach aliantów na elbląskim Cmentarzu Agrykola odbyły się dziś uroczystości 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

72. rocznica zakończenia II wojny światowej - ZOBACZ GALERIĘ

W rocznicowych obchodach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe wystawione przez elbląskie szkoły. Oprawę uroczystości zapewnili żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Do zebranych zwrócił się Jacek Boruszka wiceprezydent Elbląga:

Wspominamy dziś 72. rocznicę zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. W samej Polsce, miejscu spotkania dwóch totalitaryzmów, II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Żydów w nazistowskich obozach koncentracyjnych i ogromne - niemożliwe do całkowitego oszacowania - straty materialne.

Tak, z całą pewnością zakończenie tej tragicznej wojny oznaczało ogromną ulgę dla wyniszczonych europejskich narodów. Jednak jej skutki były dalekosiężne, a w Polsce wiązały się z osadzeniem komunistycznego reżimu na ponad czterdzieści lat. To, co dla innych było zwycięstwem, dla nas Polaków oznaczało kolejny, często krwawy etap na drodze do wolności.

Z drugiej strony żelaznej kurtyny trauma tej wojny była podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Taki cel przyświecał jednoczeniu narodów europejskich. Ten powojenny porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym. Dziś jednak uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie, to w dalszym ciągu aktualna potrzeba. Dlatego stojąc na tym elbląskim cmentarzu, gdzie w różnych jego częściach leżą szczątki żołnierzy polskiego września, zachodnich aliantów i żołnierzy radzieckich, jeszcze bardziej o ten cenny pokój apelujemy!

Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. W ciągu najbliższej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. Teraz to na nas spoczywać będzie głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci, ale też i budowanie pojednania.  

Szanowni Państwo!
Składam w pierwszej kolejności hołd wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej, które po raz pierwszy w historii były zabijane na masową skalę, by osiągnąć militarne cele lub zrealizować ideologiczne założenia. Pragnę złożyć również hołd wszystkim żołnierzom, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie - żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny, a także żołnierzom wojsk alianckich i żołnierzom radzieckim, którzy walczyli z hitleryzmem. Cześć ich pamięci!

Hołd wszystkim ofiarom wojny uczestnicy uroczystości oddali również poprzez Apel Pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów na grobach poległych aliantów.