Fontanny krok po kroku

fontanna

fontanna - fontanna

W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach, które mimo kapryśnej pogody przygotowywane są do nowego sezonu przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Oficjalnie wszystkie urządzenia powinny być gotowe do pracy 1 maja. Prezentujemy więc praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.

Posadzkowa, zabytkowa, centralna

Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:

Fontanna jest czynna sezonowo:

  • od pn. do czw. w godz. 9.00 do - 22.00,
  • od pt. do. ndz. w godz. 9.00 – 24.00,
  • godz. 9.00-17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
  • godz. 17.00-22.00 (od pn. do czw.)  – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)
  • godz. 17.00-24.00 (od pt. do ndz.) - praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)

Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:

  • dzienne o godz. 12.30 i 16.00
  • nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. W roku 2016  w celu poprawy bezpieczeństwa osób wchodzących na fontannę zostały zabezpieczone schody fontanny. Zakres prac obejmował m.in. wstępne oczyszczenie powierzchni (przygotowanie podłoża), uzupełnienie zaprawą połączeń między kamieniami, uzupełnienie zaprawą ubytków w kamieniach oraz hydrofobizacja fug.

Zamontowane w zabytkowej fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.

Ostatnią miejską fontanną jest ta zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona w filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących się kąpać.

Jak to pracuje?
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Z fontanny w poidełko
Dwa lata temu urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i pełni obecnie funkcję miejskiego poidełka. Jest ono czynne sezonowo, od początku maja do końca września. Zachęcamy do rozsądnego korzystania z wody pitnej w poidełku, dzięki któremu w upalne dni elblążanie i turyści będą mogli ugasić pragnienie.