Czas odmierzany cieniem

zegar

zegar - zegar

Na początku był gnomon. Palik lub słupek  przytwierdzony do płaskiej podstawy, który rzucając cień odmierzał upływający czas. Później dodano podziałki, jeszcze później takie konstrukcje zaczęto wieszać fasadach budynków, aby mogły służyć jako publiczne zegary słoneczne. Jeden z takich zegarów przez lata zdobił ścianę kamienicy zwanej Domem Królów. Już najwyższy czas, by wrócił na swoje miejsce.

Oryginał zegara z Domu Królów znajdujący się w zbiorach elbląskiego muzeum przeszedł niedawno konserwację. Równolegle prowadzone były też prace nad stworzeniem wiernej kopii zegara, która zastąpi zabytek na jego dawnym miejscu. Na zwieńczenie obu tych działań mamy przyjemność zaprosić 17 grudnia.

O godzinie 10.00 w muzeum odbędzie się inauguracja ekspozycji oryginału zegara słonecznego, a o 10.30 uroczyste odsłonięcie jego kopii na południowej elewacji Hotelu Elbląg, który stoi w tym samym miejscu co dawny Dom Królów. O godzinie 11.00 w Hotelu Elbląg rozpocznie się otwarta konferencja „Czas odmierzany cieniem” poświęcona zegarom słonecznym.

Program konferencji:

11.00 - Przywitanie uczestników konferencji przez Jerzego Rejcherta - Dyrektora Hotelu Elbląg oraz Dariusza Bartona Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie

11.15 - Otwarcie konferencji – Leszek Marcinkowski, Wiceprezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

11.30 - „Oryginał zegara słonecznego z Domu Królów – historia i konserwacja” Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

12.00 - „Historia zegarów słonecznych” - mgr inż. Rafał Zaczkowski, Muzeum im. Przypkowskich  w Jędrzejowie

12.30 - „Kopia zegara słonecznego z Domu Królów. Elbląskie zegary słoneczne" - inż. Amadeusz Pfeifer

13.00 - Przerwa kawowa

13.30 - „Katalog zegarów słonecznych w Polsce. Województwo warmińsko-mazurskie” Dariusz Oczki, forum Gnomonika.pl

14.00 - „Żuławskie zegary ludowe” - dr inż. Grzegorz Szychliński, Muzeum Nauki Gdańskiej, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

14.30 - Dyskusja i pytania

15.00 - Zakończenie konferencji - Leszek Marcinkowski, Wiceprezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Serdecznie zapraszamy do udziału.              

Organizatorzy: Hotel Elbląg, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.


Anna Grzelak
spec. ds. dokumentacji i informacji
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

tel. +48 232 72 73 (w. 26),
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.