Filip Springer o „Mieście Archipelagu”

okładka

okładka - okładka


Filip Springer o Elblągu i trzydziestu pozostałych miastach, które w roku 1999 utraciły status stolicy województwa. Na spotkanie z autorem o książce „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, która jest zwieńczeniem trwającego wiele miesięcy projektu - zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej w poniedziałek, 7 listopada, o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzi Łukasz Kotyński.

Przez kilka miesięcy Filip Springer jeździł po 31 byłych miastach wojewódzkich, żeby się dowiedzieć, jak dziś żyje się w tych miastach ich mieszkańcom. Przedsięwzięcie wspierane było przez lokalnych korespondentów (korespondentką z Elbląga była Beata Branicka z Galerii EL). Zwieńczeniem tego projektu jest książka „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, która we wrześniu tego roku ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter.

Filip Springer (ur. 1982) – fotograf, reporter, dziennikarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Autor książek: „Miedzianka. Historia znikania” (Czarne, 2011), „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (Karakter, 2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter, 2013), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne, 2013), „13 pięter” (Czarne, 2015), „Księga zachwytów” (Agora, 2016), „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (Karakter, 2016). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Jego reporterski debiut – książka pt. „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale Literackiej Nagrody Nike 2012, finale Literackiej Nagrody Gdynia 2012 oraz finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2012. W roku 2014 autor został laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Łukasz Kotyński – aktywista miejski zaangażowany w sprawy naszego miasta, zwłaszcza dotyczące estetyki. Kilka lat temu wspólnie z Adrianą Ronżewską-Kotyńską organizował piknikowe spotkania (pod nazwą ZiElbląg) w zielonych przestrzeniach naszego miasta. ZiElbląg to także prowadzony przez niego profil facebookowy poświęcony zieleni i estetyce w mieście (z naciskiem na Elbląg), a także trendów w architekturze, urbanistyce, sztuce, designie itp. Zawodowo tłumacz języka angielskiego.

Spotkanie odbędzie się w Sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.