Elbląska Orkiestra Kameralna w Estonii

eok

eok - eok


Elbląska Orkiestra Kameralna w dniach 21 – 22 października br. koncertować będzie na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT, odbywającym się w Tallinie i Tar-tu. Kameraliści zaprezentują się wraz z kompozytorką i sopranistką – Agatą Zubel oraz jedną z najbardziej utalentowanych estońskich pianistek - Kadri-Ann Sumerą a także Chórem Ka-meralnym Estońskiej Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Moś.

Koncerty są wynikiem realizacji przez Orkiestrę, projektu, który zakłada popularyzację polskiej muzyki współczesnej i jej twórców poza granicami naszego kraju. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosiła do współpracy Agatę Zubel, zaliczaną do grona najlepszych kompozytorów współczesnych w Europie. Podczas koncertu na Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT będzie można usłyszeć jej kompozycję  „Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu”, inspirowaną wierszami Tadeusza Dąbrowskiego, poety urodzonego w Elblągu. W repertuarze znajdzie się także „Litania do św. Klemensa” Pawła Łukaszewskiego oraz „Naninana“ Aleksandra Nowaka. Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej prawykonają utwór estońskiej kompozytorki Liisy Hirsch pt. „Wings”. Nie zabraknie kompozycji jednej z najciekawszych postaci muzyki współczesnej, Enno Poppe.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej AFEKT już od 15 lat odbywa się na południu Estonii w Tartu, a od kilku lat ma również swoją edycję w stolicy, w Tallinie. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zaprosili uznanych wykonawców i twórców muzyki współczesnej m.in. Georga Friedrlicha Haasa, Klangforum Wien, Ensemble Adapter czy Agatę Zubel. Ideą festiwalu jest ukazanie publiczności aktualnej, współczesnej sceny muzycznej Europy.

21 października, godz. 19.00 – Kościół św. Jana Tartu
22 października, godz. 19.00 – Kościół Metodystów, Tallin

Agata Zubel, sopran
Kadri-Ann Sumera, fortepian
Elbląska Orkiestra Kameralna
Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej
Marek Moś, dyrygent

W programie:
Agata Zubel „Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu " na głos, fortepian i orkiestrę smyczkową
Liisa Hirsch „Wings" na chór i smyczki (PREMIERA)
Enno Poppe „Zwölf“ na wiolonczelę solo , „Fingernagel“  na skrzypce i altówkę, „17 Etüden  für Violine“ 2. Zeszyt na skrzypce solo
Pawel Łukaszewski „Litania do św. Klemensa“  na chór mieszany i orkiestrę smyczkową
Aleksander Nowak „Naninana“  na orkiestrę smyczkową i Fender Rhodes

Projekt „Dialog muzycznych kultur. Polska – Estonia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja polskiej kultury za granicą 2016 - PROMESA"

eok

eok - eok

eok

eok - eok

eok

eok - eok