Żywa Biblioteka

Grupa „Pionierzy Równości” wraz z Biblioteką Elbląska zapraszają na spotkanie z „Żywą Biblioteką”, które odbędzie się 18 czerwca (sobota) w godzinach 11.00-14.00 w Dziale Literatury dla Dorosłych Biblioteki Elbląskiej przy ul. Zamkowej 1. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Żywa Biblioteka to projekt, który polega na „wypożyczeniu” osób (" żywych książek") z grup dotkniętych wykluczeniem społecznym, stygmatyzacją oraz ogólnymi stereotypami i rozmowy z nimi na dowolny temat. Pomysł ten miał swoje narodziny w Danii w Roskilde na międzynarodowym festiwalu muzycznym w 2000 r.

Celem projektu jest edukacja ludzi w zakresie praw człowieka, promowania ich oraz przełamywanie barier międzyludzkich. Założeniem tej inicjatywy jest także przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, jakimi są wykluczenie społeczne czy stygmatyzacja. „Żywa Biblioteka” ma niwelować stereotypy, uprzedzenia oraz zachęcić ludzi do zaangażowania się na rzecz działań antydyskryminacyjnych. Bezpośrednia rozmowa z osobą dotkniętą dyskryminacją daje możliwość zrozumienia pozycji tej osoby w społeczeństwie, sympatyzowania się z nią. Żywa Biblioteka to okazja na obalenie powszechnie uznawanych mitów oraz integracji między członkami społeczeństwa.

W sobotę 18 czerwca osoby zainteresowane będą miały możliwość rozmowy między innymi z byłym więźniem, lesbijką, osobą aseksualną oraz niepełnosprawną.  Na całością będą czuwać „bibliotekarze” z grupy Pionierzy Równości.

Serdecznie zapraszamy.