Jakuba Szczęsnego "Projekty społeczne" oraz "Architektura w rozszerzonym polu"

dwie wystawy

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę "Projekty społeczne" Jakuba Szczęsnego. Otwarcie wystawy 24 maja 2016 r. o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 25 czerwca 2016 r. Tego samego dnia i o tej samej porze, 24 maja 2016 o godz. 18, również w Galerii EL będzie miało miejsce otwarcie kolejnej wystawy "Architektura w rozszerzonym polu duchowym" Masaharu Takasaki. Wystawę będzie można oglądać do 25 czerwca 2016 na emporze Galerii EL.

 

Trójka czeskich kuratorów z Gabinetu Architektury – Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec i Gabriel Kurtis – to autorzy cyklu wystaw, organizowanych za naszą południową granicą, pod wspólnym tytułem "KERET HOUSE… or How to Make a Crevice into a Home, and Other Projects by Jakub Szczęsny". Na wystawach prezentowano prace Jakuba Szczęsnego od początku jego działalności artystycznej oraz ostatnio zrealizowane projekty.

Jakub Szczęsny zyskał międzynarodową popularność w 2012 roku, kiedy w półtorametrowej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta. Właścicielem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, a model projektu do swojej kolekcji zakupiła MoMA NYC.

Budynek w najszerszym miejscu ma 122 cm, a w najwęższym 72 cm. Jego powierzchnia wynosi 14 metrów kwadratowych. Choć sytuuje się na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, jest także funkcjonalnym, mikroskopijnym obiektem mieszkalnym i pracownią artysty – poza izraelskim pisarzem i patronem Domu, Edgarem Keretem, korzystają z niego inni twórcy. Jest zarazem autorskim komentarzem do skomplikowanych losów dzielnicy i całej Warszawy, do wojennej historii tej okolicy oraz współczesności.

Projekty Szczęsnego dotyczą szeroko rozumianej przestrzeni, spraw społecznych, historii, tradycji. Żaden nie powstał w oderwaniu od lokalnego kontekstu, a więc żaden nie mógłby zaistnieć w innej lokalizacji. Wieża widokowa o poruszanej wiatrem fasadzie wybudowana na zdegradowanym terenie w mieście Narrogin w Australii miała pomóc w odbudowaniu poczucia wspólnoty mieszkańców najbliższej okolicy. Sensorama – budka, do której można było włożyć głowę i zobaczyć oraz poczuć prawdziwą zimę powstała w 2009 roku w starym porcie w Jaffie. W osuszonej fontannie na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku Szczęsny zbudował w 2011 roku "Kolektor" futurystyczny pawilon, w którym można było oglądać pozbawione podpisów czy opisów reprodukcje dzieł sztuki.

plakat

plakat - plakat

 

Takasaki Masaharu / Architektura w rozszerzonym polu duchowym

Masaharu Takasaki urodzony w 1953 roku w Kagoshima na wyspie Kyushu, uznawanej za kolebkę cywilizacji japońskiej, jest jednym z najbardziej oryginalnych japońskich architektów i jest autorem szeregu niezwykłych budynków w całej Japonii.
Jego charakterystyczne projekty i realizacje nie znajdują odpowiednika we współczesnej architekturze. Koncepcje japońskiego architekta zawierają w sobie oryginalne połączenie motywów organicznych i mitologicznych. Takasaki sam opisuje swoją architekturę jako „byt rozszerzony”, powstający w wyniku koncentracji wewnętrznej świadomości ludzkiej i energii natury, łączący ogół ludzkości z kosmosem.

Kariera architekta rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku, w czasie ogromnego skoku gospodarczego Japonii i pompowania spekulacyjnego balonu inwestycyjnego. Biuro architekta, noszące nazwę „Monobito Architecture” (mono = przedmiot, bito = mężczyzna) ma swoją siedzibę w Tokio i filię w rodzinnym mieście Kagoshima. Masaharu Takasaki prócz ciągłego poszukiwania nowych dróg w zakresie architektury, dużo uwagi poświęca tematowi nieznanemu w Europie, tj. konstrukcji odpornych na działania żywiołów. Przełomowym dla działalności projektanta była katastrofa w wyniku działania tsunami, elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku. Takasaki bardzo mocno jest zaangażowany w odbudowę osiedli mieszkaniowych regionu. Ciekawostką warsztatu architekta jest odejście od powszechnego już dziś projektowania w komputerze w systemie CAD.

"Takasaki stosuje tradycyjne japońskie środki kaligraficzne (węgiel namoczony w wodzie). „Dzisiaj jest tendencja do projektowania wszystkiego od początku w komputerze - mówi Takasaki - co prowadzi do ujednolicenia języka architektury. Wszystkie propozycje mają, wobec tego, takie same właściwości mechaniczne. Obawiam się, że może nadejść czas, kiedy architeków zastąpi oprogramowanie. Wszystko to sprawia, że chcę konsekwentnie ufać swojej dłoni”. Inspiracja tradycją japońską nie ogranicza się tylko do techniki manualnej przy projektowaniu. Hōryū-ji jest najstarszym zachowanym, drewnianym budynkiem nie tylko w Japonii, ale również na świecie. Ta buddyjska świątynia liczy ponad 1000 lat i stanowi dla Takasakiego inspirację konstrukcyjną. W praktyce budowlanej architekta duże znaczenia odgrywa również element społeczny, w ramach którego mieszkańcy sąsiadującej z inwestycją, którą projektuje Takasaki, mają wpływ na ostatczny kształt budynku. W ten sposób projektuje również budynki użyteczności publicznej, przykładowo: projekt przedszkola zbudowanego na betonowych 120 cm palach ponad ziemią zakłada możliwość organizacji placu zabaw dla dzieci pod budynkiem, a podkreśleniu wielofunkcyjności projektu służyło założenie, że w weekendy budynek ten zmieni swoją funkcję na dom kultury dla seniorów.

Obecnie Masaharu Takasaki przyczynia się poprzez swoje propozycje do odbudowy osiedli zniszczonych w 2011 roku głównie przez trzęsienie ziemi, tsunami i awarię jądrową."

Tadeáš Goryczka

Kuratorzy:
Tadeáš Goryczka
Jaroslav Němec

fot.

fot. - fot.

plakat

plakat - plakat