Pięciuset uczestników na pięćdziesięciolecie festiwalu

Ukraina - plakat

Ukraina - plakat - Ukraina - plakat


Już w najbliższy weekend (14 i 15 maja) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbędzie się jubileuszowa 50. edycja Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej. Weźmie w niej udział pięciuset uczestników, którzy z sercem, spontanicznością, radością ale i z tęsknotą oraz zadumą pokażą to, co w kulturze ukraińskiej najlepsze.

Podobnie jak w ubiegłych latach na deskach elbląskiego teatru zobaczyć będzie można dzieci uczące się języka ukraińskiego w punktach nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach województwa warmińsko–mazurskiego oraz zespoły dziecięce działające przy Związku Ukraińców w Polsce lub innych organizacjach mniejszości ukraińskiej w całym kraju.

Pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się tradycyjny przegląd zespołów dziecięcych, podczas której najmłodsi będą śpiewać, grać na instrumentach, tańczyć, recytować i przedstawiać krótkie formy teatralne. Będzie też orkiestra symfoniczna z Górowa Iławeckiego. Swoją obecnością Festiwal zaszczyci również (sobota godz. 17:30) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Przemyślu, który przedstawi koncert – prezentacje pt. „Przemyśl w Elblągu”. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Festiwal rozpoczyna się o godzinie 10:00.

Jako, że w tym roku przypada jubileusz 50. lecia Festiwalu, towarzyszyć będzie mu specjalna – okazjonalna publikacja. Warto też wspomnieć, że Festiwal nie miałby miejsca gdyby nie grupa zaangażowanych w jego organizację osób. To w dużej mierze dzięki nim, przez te pięćdziesiąt lat, Festiwal ewoluował z małego przeglądu recytatorskiego, do znanego w całym środowisku wydarzenia.

Festiwal został zrealizowany przy pomocy finansowej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Gminy Miasta Elbląg oraz Powiatu Elbląskiego.

Patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego