Sienkiewiczowskie inspiracje

logo

Projekt "Sienkiewiczowskie inspiracje", który wpisuje się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza, jest realizowany przez nieformalną grupę "Aktywne Nauczycielki Bibli otekarki" w partnerstwie z Warmińsko-Mazurską Biblioteka Pedagogiczną w Elblągu. Działania projektowe służą popularyzowaniu twórczości polskiego noblisty wśród mieszkańców Elbląga i okolic.Działania projektowe będą kierowane do uczniów, nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli języka polskiego i nauczycieli przedmiotów artystycznych.

Formy doskonalenia adresowane do nauczycieli wzbogacą ich wiedzę i umiejętności oraz zachęcą do stosowania różnych form upowszechniania czytelnictwa:

 

  •  stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK),
  • wykorzystania dramy w pracy z tekstem literackim, przygotowania inscenizacji literackich w przestrzeni publicznej,
  • wykorzystania małych form teatralnych, a w szczególności teatru cieni,
  • tworzenia komiksu.

Działania kierowane do społeczności lokalnej mają przyczynić się do "wyprowadzenia" czytelnictwa i książek z murów bibliotek w przestrzeń publiczną Elbląga oraz utrwalić w świadomości mieszkańców wagę dorobku Henryka Sienkiewicza.

Projekt będzie trwał 6 miesięcy, a jego inauguracja odbędzie się 28 kwietnia 2016 r. w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu.

Harmonogram projektu

kwiecień
- seminarium i warsztaty dla nauczycieli – 28 kwietnia 2016 r. - WMBP w Elblągu,
maj - wewnątrzszkolny przegląd małych form teatralnych - etiuda teatru cieni - inspirowana twórczością H. Sienkiewicza,
czerwiec - międzyszkolny konkurs etiud teatru cieni połączony z Galą laureatów - w nocy z 3 na 4 czerwca podczas ogólnopolskiej Nocy Bibliotek - WMBP w Elblągu,
czerwiec - spotkanie plenerowe z Sienkiewiczem - 21 czerwca 2016 r. - lokalny happening, w tym spotkanie z sienkiewiczowskimi bohaterami, quizy, gry i konkurs na najciekawszą stylizację - elbląskie Stare Miasto,
lipiec-sierpień – Wakacyjne spotkania z Sienkiewiczem towarzyszące letnim koncertom muzycznym organizowanym przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne - quizy i zagadki dotyczące spuścizny twórczości Sienkiewicza – muszla koncertowa w Bażantarni,
wrzesień - międzyszkolny konkurs na komiks na podstawie wskazanych nowel Sienkiewicza dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
wrzesień - wystawa pokonkursowa komiksów i podsumowaniem projektu.

Projekt będzie realizowany w mieście Elbląg i gminie wiejskiej Elbląg. Do konkursu zostały zaproszone gimnazja wiejskie, gimnazja miejskie oraz szkoły ponadgimnazjalne miasta Elbląga. Najaktywniejsze szkoły - uczestnicy projektu - zostaną nagrodzone książką i audiobookiem dla biblioteki szkolnej.

INFORMACJA O PROJEKCIE

Bliższych informacji o projekcie udziela: Elżbieta Mieczkowska, tel. 55 237 62 67, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym: środków programu mikrodotacji „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie”, Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Wójta Gminy Elbląg, ADB Pracowni Architektonicznej Anny Dereckiej-Barszczyńskiej, Stowarzyszenia IWA, Piotra Imiołczyka i Międzyszkolnego Koła Historycznego.