Żuławy. Wybierz się w podróż… w przeszłość

plakat

plakat - plakat


Jak 160 lat temu wyglądały Żuławy i miasta takie, jak Gdańsk czy Elbląg? 14 marca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbędzie się spotkanie na temat niedawno wydanej książki pt. „Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856”.

Autorem „Szkiców…” jest Ludwig Passarge, podróżnik, pisarz, tłumacz, wydawca i sędzia (z wykształcenia prawnik). Urodził się w 1825 roku na terenie dawnych Prus Wschodnich, w Wolittnick (obecnie: Primorskoje, Rosja), w powiecie Heiligenbeil (Mamonowo). Zmarł w 1912 roku w zachodnich Niemczech. W książce Passarge opisuje jak w połowie XIX wieku temu wyglądały Żuławy oraz miasta takie, jak Gdańsk czy Elbląg, jak wyglądał krajobraz kulturowy, jak żyli i czym zajmowali się ludzie.

Publikację przygotowało gdańskie Wydawnictwo Oskar, które specjalizuje się w tematyce regionalnej, zwłaszcza pomorskiej i żuławskiej oraz historycznej, wydawca m.in. powieści Güntera Grassa i Stanisławy Fleszarowej - Muskat. Tekst w przekładzie Wawrzyńca Sawickiego przygotował, opatrzył przypisami i posłowiem Jacek Borkowicz. Całość liczy około 360 stron, ilustrują ją grafiki z epoki, pochodzące ze zbiorów Krzysztofa Gryndera.

Prof. Andrzej Januszajtis, pasjonat i popularyzator historii regionu, w Słowie wstępnym podkreśla, że Ludwig Passarge był "bystrym obserwatorem i świetnym pisarzem", a „Szkice z podróży” to prawdziwe arcydzieło: "Lektura książki „Z wiślanej delty” jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron, z którego wiele przetrwało do dziś".

Z zainteresowanymi regionem mieszkańcami Elbląga i okolic spotka się i porozmawia warszawski historyk, publicysta i podróżnik Jacek Borkowicz, który merytorycznie opracował „Szkice z podróży…”. Spotkanie, które odbędzie się w Galerii Nobilis na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, poprowadzi Krzysztof Grynder, prezes Wydawnictwa Oskar.

Początek o godz. 17.30. Wstęp wolny. Na miejscu będzie można kupić książkę Ludwiga Passarge oraz inne publikacje dotyczące Żuław i Powiśla, łącznie około 100 tytułów.