Między nami nic nie było…

plakat

plakat - plakat


Elbląscy muzealnicy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w wernisażu walentynkowej wystawy czasowej "Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych". Ekspozycja nawiązujaca do tematyki uczuć otwarta zostanie 12. lutego o godzinie 18.30 w Budynku Gimnazjum Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.Wystawa "Między nami nic nie było ukazuje jak ukształtował się znany nam dziś obraz miłości. Próbuje zbliżyć się do sfery uczuć i pragnień, dowiedzieć się co rozpalało wyobraźnię i pobudzało zmysły ludzi w epoce pozornie niesprzyjającej spontaniczności uczuć.

 

Punktem wyjścia ekspozycji są kafle piecowe z przedstawieniami scen zalotów. Nawiązania do sfery uczuć znajdziemy również na flizach – holenderskich płytkach ściennych ze scenami pasterskimi i mitologicznymi, ukazującymi między innymi Dafne i zakochanego w niej Apollina. Najciekawszym z prezentowanych obiektów jest XIX-wieczna kolekcja odlewów gemm (nawiązujących do starożytnych przedstawień bogów lub scen rodzajowych, wyrytych na kamieniach szlachetnych lub półszlachetnych) z wizerunkami Priapusa – boga płodności i urodzaju w mitologii greckiej i rzymskiej.

Wystawę uzupełniają inne eksponaty z czasów nowożytnych, a także informacje i ciekawostki nawiązujące do tematyki relacji damsko-męskich, np. historia pasa cnoty czy prezerwatywy.

Sferę uczuć pokazano z różnych punktów widzenia - przez pryzmat religii, filozofii, medycyny czy astrologii. A wszystko zostało zilustrowane ikonografią z epok oraz efektami dźwiękowymi – rozmowami kochanków-bohaterów popularnej powieści Pierre'a Choderlosa de Laclos „Niebezpieczne związki”.

Autorkami wystawy są Joanna Fonferek i Urszula Sieńkowska, a za przygotowanie scenografii i aranżację plastyczną odpowiedzialny jest Andrzej Szwemiński.

Wystawa będzie prezentowana w muzeum do początku maja.

Ze względu na niektóre z prezentowanych treści ekspozycja Między nami nic nie było jest przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia. W przypadku młodszych gości muzeum prosimy o zwiedzanie wystawy za zgodą i w towarzystwie rodziców lub osób pełnoletnich.