„Żuławy Elbląskie” - wystawa w Galerii Regionalnej

wystawa

wystawa - wystawa


Biblioteka Elbląska i PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej zapraszają w piątek 18 grudnia o godz. 18.00 do Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych Biblioteki Elbląskiej na otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Żuławy Elbląskie” i spotkanie z Leszkiem Marcinkowskim – regionalistą, pasjonatem Żuław, przewodnikiem PTTK Elbląg. Wstęp wolny.

Żuławy Wiślane to najbardziej płaski obszar w kraju, którego nieodłącznym elementem krajobrazu są rozległe pola i pastwiska, poprzecinane gęstą siecią rowów i kanałów melioracyjnych. To region o niezwykle ciekawej historii. Już w średniowieczu ustalił się podstawowy podział Żuław –  na Gdańskie, Wielkie Malborskie, Małe Malborskie i Elbląskie. To właśnie Żuławom Elbląskim poświęcona będzie ostatnia w tym roku wystawa zdjęć w Galerii Regionalnej.

Na wystawę złożą się zdjęcia ze zbiorów Leszka Marcinkowskiego – miłośnika Żuław, przewodnika elbląskiego PTTK, który od wielu lat oprowadza wycieczki po Elblągu i jego okolicach. Żuławy Elbląskie, jak sam mówi – to jego pasja, której jest całkowicie oddany. Na swoich zdjęciach utrwala miejsca, ludzi, przyrodę i żuławskie detale. Po otwarciu wystawy, zapraszamy na prezentację, podczas której Leszek Marcinkowski opowie o niezwykłych walorach przyrodniczych i turystycznych Żuław Elbląskich. Na uczestników wystawy czekać będą również dodatkowe atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie IWA Integracja-Współpraca-Aktywność z Władysławowa. Zapraszamy!

Galeria Regionalna to wspólne przedsięwzięcie Biblioteki Elbląskiej i PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, prezentujące zdjęcia krajoznawcze Elbląga i okolic. Wystawa „Żuławy Elbląskie” jest już czwartą i zarazem ostatnią w tym roku, wcześniejsze to: „Mierzeja Wiślana”, „Wysoczyzna Elbląska” i „Kanał Elbląski”. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia 2016 roku w Bibliotece Elbląskiej ( ul. św. Ducha 3-7) w Dziale Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 oraz w soboty w godz. 9.00-15.00.

Wystawa została zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Elbląg i Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida,
Kamil Zimnicki, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej