Obława Augustowska - przegląd filmowy

Obława Augustowska - plakat

Obława Augustowska - plakat - Obława Augustowska - plakat

W 70. rocznicę Obławy Augustowskiej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na przegląd dwóch filmów dokumentalnych, który odbędzie się w miastach naszego regionu, w samym Elblągu 19 lipca br.

A może tego nie wolno mówić...
(reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r.)
Film poświęcony jest największej zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce – Obławie Augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD, bezpieki i milicji aresztowały i wywiozły w nieznane do dziś miejsce prawie sześćset osób podejrzewanych o współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Prawdopodobnie wszyscy zostali zamordowani i pochowani w nieznanym miejscu. W latach 80. do rodzin zaginionych dotarł dokumentalista Jacek Petrycki. Zebrane relacje wywiózł do Anglii, gdzie film mógł być legalnie wyświetlany.

Obława
(reż. Beata Hyży-Czołpińska, Polska 2015 r.)
Film opowiada o wydarzeniach z lipca 1945 roku. Obława Augustowska była największą powojenną zbrodnią popełnioną przez Sowietów na Polakach. Na terenie północno-wschodniej Polski, także po drugiej stronie tzw. linii Curzona, aresztowano ponad 7 tys. osób. Co najmniej 592 osoby (w tym także kobiety i dzieci) zostały zamordowane w nieznanym do dziś miejscu, którego od lat szukają bliscy ofiar, historycy i prokuratorzy.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Kwidzyńskie Centrum Kultury, Żuławski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Sportu Pruszcz Gdański, Stowarzyszenie Traugutt.org, Fabryka Sztuk Tczew.

ELBLĄG

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” (plac Jagiellończyka 1)
19 lipca 2015 (niedziela)
16.00 – A może tego nie wolno mówić…
17.00 – Obława

Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Zapraszamy.