Muzyczny szlak na Żuławach

Sobota i Komasa

Sobota i Komasa - Sobota i Komasa
„Muzyka polska na Żuławach” to festiwal, którego celem jest ukazanie skarbów muzyki polskiej w zabytkowych wnętrzach kościołów na Żuławach. Jego organizatorem jest Elbląska Orkiestra Kameralna, która kolejny raz zaangażowała do współpracy uznanych solistów: sopranistkę Iwonę Sobotkę oraz barytona Szymona Komasę.
Obdarzona wielką muzykalnością solistka Iwona Sobotka jest swoistą „specjalistką” od Karola Szymanowskiego. „Szymanowski dla Ciebie napisał te pieśni…” powiedział o niej prof. Jerzy Marchwiński. Wydana przez nią płyta z utworami Karola Szymanowskiego została nagrodzona Fryderykiem. Śpiewaczka jest laureatką wielu konkursów i prestiżowych nagród w kraju i na świecie. Wyróżnia ją głos „…ciepły, elastyczny, którym doprowadza publikę do łez”. O sławie jej głosu pochlebnie piszą krytycy na całym świecie.
    Szymon Komasa to barytonista, pochodzący z uzdolnionej rodziny, m.in.: jego ojciec Wiesław jest znanym polskim aktorem i reżyserem. Szymon Komasa studiował śpiew solowy w Londynie i w Nowym Jorku. Nieustannie koncertuje w kraju i na świecie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych. „Przykuwa uwagę, od momentu pojawienia się na scenie. Jego fantastyczny głos i bardzo duże zdolności aktorskie są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność”.
Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Maestro Marka Mosia wraz z solistami wystąpi w sześciu miejscowościach: 17 lipca Pasłęk (Kościół p. w. św. Bartłomieja), 18 lipca w Ornecie (Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela), 19 lipca Elbląg (Katedra p.w. św. Mikołaja), 20 lipca Nowy Staw (Galeria Żuławska- dawny kościół ewangelicki), 21 lipca Stare Pole
(Kościół p. w. św. Barbary), 22 lipca Jantar (Kościół p. w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła). Wszystkie koncerty odbędą się o godzinie 19:00. Artyści zaprezentują publiczności cenione dzieła polskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymańskiego czy Tadeusza Bairda.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny! Więcej informacji na: www.eok.elblag.eu
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Piotr Żuchowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga.

Projekt Festiwal ,,Muzyka polska na Żuławach” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wydarzenia artystyczne, priorytet: Muzyka.
Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
Sponsorzy Wspierający: PZU, Meble Wójcik, EPEC, Toyota Knedler