Wystawa tradycyjnego malarstwa chińskiego

Wystawa tradycyjnego malarstwa chińskiegoBiblioteka Elbląska im. C. Norwida i Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej zapraszają w piątek 19 czerwca o godz. 17.00 do Galerii Spatium Novum na wernisaż wystawy „Piękno malarstwa tuszem”, prezentującej repliki zwojów z Narodowego Muzeum Pałacowego w Tajpej. Wstęp wolny.

Wystawa prezentuje repliki prac czołowych artystów z różnych nurtów tradycyjnego malarstwa chińskiego. Prace przedstawiają pejzaże, kwiaty i ptaki czy postacie ludzi. Piękno krajobrazów, gór, lasów i ogrodów pozwalało ludziom oderwać się od świata materialnego, dlatego też ten rodzaj malarstwa cieszył się dużym powodzeniem. Równie cenione były żywe, pełne energii obrazy kwiatów, ptaków i innych zwierząt.

Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej (NPM) jest najbardziej prestiżowym muzeum na Tajwanie i jednym z najlepszych muzeów na świecie. W swojej kolekcji muzeum posiada ponad 650 tys. dzieł starożytnej sztuki chińskiej obejmujących między innymi malarstwo, kaligrafie, drogocenne książki i dokumenty, ceramikę i porcelanę, brązy czy dzieła wykonane z jadeitu.

Wystawa replik zwojów z Narodowego Muzeum Pałacowego jest jedną z nielicznych okazji do bliższego poznania tradycyjnego malarstwa chińskiego, które różni się od europejskiego. Na obrazach malarzy chińskich można często znaleźć osobiste noty lub związane tematycznie fragmenty poezji, które prezentują także ich zdolności pisania i kaligrafii. Z czasem na pracach pojawiły się pieczęci imienne, które same w sobie są dziełami sztuki, przez co jeszcze bardziej wzbogacają artystyczną treść chińskiego malarstwa.

Podczas wernisażu odbędzie się prezentacja i warsztaty kaligrafii. Będzie można też spróbować tajwańskiej herbaty i orientalnych przekąsek.

Wystawę można oglądać do 15 lipca w godzinach otwarcia Biblioteki Elbląskiej.

plakat