Trzeci dzień Ogrodów Polityki za nami

 Trzeci dzień Ogrodów Polityki za nami „Kultura i rozwój. Dylematy samorządów” – to tytuł trzeciej debaty samorządowej, która odbyła się w ramach 12 Letnich Ogrodów Polityki. Udział w niej wzięli: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy; red. Edwin Bendyk, Tygodnik POLITYKA. Moderatorem dyskusji był  red. Jerzy Baczyński, Redaktor Naczelny Tygodnika POLITYKA.

Na początku spotkania Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiedziała o inwestycjach zrealizowanych w kraju, które przyczyniają się do rozwoju kultury – Wykorzystaliśmy bardzo dużo środków unijnych na rozwój kultury. To bardzo wysokie kwoty, liczone w miliardach. Dzięki tym środkom powstały między innymi instytucje muzyczne, nowe przestrzenie do edukacji kulturalnej, inwestowaliśmy również w teatry, muzea, biblioteki. Stworzyliśmy nie tylko nowe przestrzenie dla kultury, miejsce dla niej, ale taż zmieniliśmy krajobraz architektoniczny – podkreślała prof. Małgorzata Omilanowska.

Czy wybudowane za miliony euro wielkie gmachy instytucji kultury, które generują duże koszty i są  rozrywką dla elit przekładają się na rozwój kraju? – pytał przewrotnie Jerzy Baczyński, Redaktor Naczelny Tygodnika POLITYKA podpierając się wypowiedziami ekonomistów.

Odpowiedź Minister była jednoznaczna

- Nie ma rozwoju bez kreatywności, a tę kreatywność ludzi pobudza właśnie udział w kulturze. Dzięki temu są lepszymi osobami, mają więcej pomysłów, są bardziej twórczy w różnych dziedzinach życia.

Podobnego zdania byli uczestniczący w debacie samorządowcy.

- Kultura może być czynnikiem który przyciąga i podnosi atrakcyjność miasta. Coraz więcej firm, które chcą lokować na Pomorzu swoje inwestycje, pyta o to, jaką ofertę ma samorząd dla ich pracowników w wolnym czasie. Podobnie myślą mieszkańcy. Każdy chce mieszkać w mieście pięknym, w którym coś się dzieje. Dziś nie odważę się krytykować inwestycji w beton w kulturze. Na dziś trzeba się skupić na tym, aby kultura była dedykowana nie tylko mieszkańcom dużych miast – mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

90% instytucji kultury w Polsce jest utrzymywana przez samorządy lokalne lub wojewódzkie.

- Kultura bez finansowania przez samorządy rzadko daje sobie radę. Ale niech ludzie kultury tworzą kulturę. W Bydgoszczy stworzyłem Obywatelską Radę Kultury, wypracowaliśmy model wsparcia ze środków budżetowych i to przynosi efekty – podkreślał Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.

Debata zakończona została elbląskim akcentem. Prezydent Witold Wróblewski wręczył podczas spotkania Jerzemu Baczyńskiemu honorowe odznaczenie „Za zasługi dla Elbląga”.

- Tegoroczne Ogrody Polityki poświęcone są samorządom, w związku z jubileuszem 25-lecia ich powstania. We wtorek w Elblągu odbyła się uroczysta Gala, podczas której podsumowaliśmy ćwierćwiecze działalności elbląskiego samorządu oraz wręczyliśmy honorowe wyróżnienia „Za zasługi dla Elbląga”. Kapituła przyznała je również Panu Redaktorowi. Od 12 lat współpracuje Pan z Elblągiem, z Biblioteką, tworząc Letnie Ogrody Polityki, sprowadzając do naszego miasta wielu znamienitych gości, za co serdecznie dziękuję – podkreślał Prezydent wręczając wyróżnienie.