O samorządach w Letnich Ogrodach Polityki

 O samorządach w Letnich Ogrodach Polityki W naszym mieście rozpoczęła się 12 edycja Letnich Ogrodów Polityki. W tym roku seminaria, które odbywają się podczas imprezy poświęcone są 25-leciu istnienia samorządu terytorialnego w Polsce.

- Bardzo cieszę się, że spotykamy się w Elblągu. To efekt bardzo dobrej, wieloletniej współpracy Biblioteki Elbląskiej z tygodnikiem Polityka. W tym roku tematem przewodnim dyskusji będą samorządy, z uwagi na jubileusz  25 – lecia ich powstania. W ciągu tego ćwierćwiecza wiele się zmieniło, zmieniły się priorytety i potrzeby mieszkańców. Myślę, że dyskusje na temat kondycji polskiej samorządności będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń – podkreślał podczas debaty otwierającej tegoroczne Ogrody Polityki Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Pierwsze seminarium zatytułowane było „Dobre życie w polskich miastach”.  W dyskusji na temat tego jak zarządzać miastami, by żyło się w nich dobrze udział wzięli: Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Grażyna Kluge Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski; Krzysztof Kosiński, Prezydent Ciechanowa; dr Jacek Pluta, Uniwersytet Wrocławski; prof. dr hab. Janusz Czapiński, Uniwersytet Warszawski; Joanna Erbel, aktywistka miejska, socjolożka; Stanisław Trzaskowski, Burmistrz Dobrego Miasta oraz Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.
Kanwą dyskusji był ranking jakości życia w polskich miastach z 2014 r., który pokazał, że ocena jakości życia zależy nie tylko od zamożności, czy rozwoju rynku pracy w danej miejscowości, ale również od poziomu bezpieczeństwa, czy  oferty kulturalnej i edukacyjnej.

Jutro seminarium poświęcone będzie współpracy międzysektorowej i zagranicznej polskich samorządów. Piątkowa debata natomiast odbędzie się pod hasłem „Kultura i rozwój. Dylematy samorządów”.