Maj w Muzeum

w muzeum
W rozpoczynającym się miesiącu Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu proponuje szereg atrakcji dla mieszkańców miasta, nocnych marków, pasjonatów historii oraz naukowców.

16 maja, w godz. 20.00 – 24.00, muzealnicy zapraszają na Noc Muzeów. Tegoroczne nocne zwiedzane przygotowano wspólnie z elbląskim Teatrem im. Aleksandra Sewruka oraz pracownią jubilerską Studio TT. W ten wyjątkowy wieczór ożyją muzealne ekspozycje, a na zwiedzających czekać będą liczne niespodzianki, konkursy, zabawy, warsztaty oraz koncerty. Wieczór zakończy się wyjątkowym pokazem filmowym wyświetlanym na historycznych murach muzeum. Wstęp na imprezę za symboliczną złotówkę, dzieci – bezpłatnie. Szczegóły już wkrótce.

18 maja, w godzinach 10 – 12.00, odbędzie się otwarcie nowej wystawy stałej „Truso – legenda Bałtyku”. Ekspozycja, dostępna od 19 maja, prezentuje intrygujący świat Wikingów. Poszukiwane przez lata Truso urosło do rangi legendy, porównywanej z antyczną Troją czy Atlantydą. Prowadzone od 30 lat badania archeologiczne w Janowie Pomorskim k. Elbląga, pozwoliły odkryć bogatą przeszłość legendarnego portu - ważnego ośrodka na mapie wczesnośredniowiecznej Europy. Wystawie towarzyszyć będzie darmowy polsko-angielski katalog – kompendium wiedzy o osadzie Truso. Wstęp bezpłatny.

Otwarciem wystawy 'Truso-legenda Bałtyku” rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”. 18 i 19 maja w Ratuszu Staromiejskim spotkają się czołowi europejscy badacze tego okresu, by zaprezentować najnowsze wyniki swoich badań. Ilość miejsc jest ograniczona, ale wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić transmisję z wydarzenia na żywo na kanale youtube.

Ponadto przez ostatnie miesiące muzealnicy wspólnie z artystami z firmy Studio TT w Elblągu pracowali nad stworzeniem biżuterii bazującej na eksponatach ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Ta szczególna kolekcja oraz nowa oferta muzealnego sklepiku zostanie zaprezentowana i trafi do sprzedaży podczas Nocy Muzeów.

w muzuem


Agnieszka Sławińska
Kierownik Działu Projektów i Strategii Rozwoju
w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu

tel. +48 232 72 73 (w. 39), +48 503 642 136
e-mail: a.słTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.