Elblążanie nagrodzeni w konkursie smyczkowym

konkurs
Od piątku do niedzieli (24-26 kwietnia) na Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych gościli w Elblągu młodzi muzycy specjalizujący się w grze na instrumentach smyczkowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie elbląskiej szkoły muzycznej.

W piątek konkurs zainaugurował koncert  wybitnego wiolonczelisty Tomasza Strahla oraz pianistki Izabeli Paszkiewicz.

W tegorocznym - czwartym już z kolei – Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych udział wzięło 130 skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów reprezentujących średnie szkoły muzyczne z terenu całej Polski. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

Z uwagi na liczne grono uczestników muzycznych prezentacji można było słuchać w trzech elbląskich salach koncertowych: Bibliotece Elbląskiej, Ratuszu Staromiejskim oraz sali kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

Wykonawców oceniały trzy komisje, w skład których weszli profesorowie akademiccy, specjaliści w każdej z kategorii. Konkurs przebiegał w grupach wiekowych: młodszej (gimnazjaliści) oraz starszej (licealiści). Na zakończenie odbyła się tradycyjna uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród uwieńczona koncertem laureatów.

Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie elbląskiej szkoły muzycznej. Drugie miejsca w swoich kategoriach instrumentalnych i wiekowych zajęli skrzypaczka Małgorzata Wójcik z klasy prof. Krystyny Jureckiej oraz wiolonczelista Dariusz Gatza, którego nauczycielką jest pani Monika Juszko. Trzecie nagrody otrzymali wiolonczeliści: Jakub Grzelachowski z klasy pani Jadwigi Ewald oraz Anna Kolasińska z klasy pani Moniki Juszko. Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje, a z uczestnikami piątej edycji konkursu instrumentów smyczkowych spotkamy się ponownie za dwa lata.