„Waldemar Cichoń - Lucky Loser” – promocja książki

cichon
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza do Krużganka w piątek, 13 lutego, o godz. 18 na promocję książki „Waldemar Cichoń – Lucky Loser” i spotkanie z artystą. W spotkaniu wezmą udział m.in. Ryszard Tomczyk i Jerzy Domino. Wstęp wolny.

Książka „Waldemar Cichoń – Lucky Loser” to zbiór tekstów przyjaciół i nauczycieli artysty. Znajdziemy tam wypowiedzi m.in. Ryszarda Tomczyka, Jarosława Denisiuka, Jerzego Domino czy Franciszka Duszeńki. To także bogata kolekcja zdjęć, plakatów i wycinków prasowych, dokumentujących 35 lat pracy twórczej Waldemara Cichonia.

Waldemar Cichoń (ur. w 1955 r. w Elblągu) w 1980 r. zdobył dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na Wydziale Rzeźby, u profesora Franciszka Duszeńki. W 1997 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskał tytuł doktora sztuki.

Pracuje głównie w drewnie, kamieniu, ceramice, brązie, operuje szeroką skalą realizowanych prac – zarówno kameralnych plakiet i statuetek, rzeźb gabinetowych i wystawienniczych. Wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach rzeźby w śniegu (Rovaniemi –1986 (Nagroda Honorowa) i w 1990, Milwaukee 1987 i w 1988 – II nagroda, Calgary – 1988, 1989 Quebec – III Nagroda , 1992 – Lulea w Szwecji).

Organizator i komisarz Ogólnopolskich Plenerów ceramicznych i wystaw poplenerowych w Kadynach. W latach ’80 inicjator i komisarz ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich INGERENCJE z wykorzystaniem drewnianych form odlewniczych w przestrzeni publicznej Elbląga. Przez wiele lat członek rady artystycznej przy Centrum Sztuki Galeria EL. W latach ’90 członek Komisji Kultury przy UM Elbląg.

W tekście Ryszarda Tomczyka czytamy:


„Cichoń bowiem, podobnie jak i większość szanujących się twórców, nie poddaje się żadnym regułom, żadnym wyprowadzonym z tradycji orientacjom i tendencjom merkantylnym, więc „wymogom rynku”. Zdaje też sobie sprawę z integralności sztuki, z prawa artysty i do kamuflażu, i do zmienności tonu i do swobodnego żonglowania dostępnymi mu tworzywami, i do afirmacji, i do kontry i do powoływania z dostępnych mu tworzyw, przedmiotów, i materiałów tworów żyjących własnym, nie poddającym się żadnym ze stereotypów bytowaniem.”

Na wernisaż wystawy zapraszamy 28 lutego 2015 r.

Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, tel. 55 625 67 80, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.