„Wieczór z Mozartem” w wykonaniu wirtuoza skrzypiec – Jakuba Jakowicza i EOK pod dyrekcją Marka Mosia

Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza (19.02) na „ Wieczór z Mozartem”.  Ponadczasowe kompozycje, wiecznie piękne melodie Wolfganga Amadeusza Mozarta, zabrzmią w wykonaniu kameralistów i gościa specjalnego –skrzypka, Jakuba Jakowicza.

 

 

Jakub Jakowicz pochodzi z rodziny muzyków. Są nimi jego rodzice, siostra i szwagier. Skrzypek koncertuje od 11 roku życia, a nauki pobierał m.in. u swojego ojca - Krzysztofa Jakowicza, nazywanego „tytanem skrzypiec”. Z ojcem też tworzy duety skrzypcowe choć, jak sam przyznał w jednym z wywiadów, nie zawsze tak było. „Niektórych utworów nie zagrałbym tak jak tata. Poza tym to też kwestia gustów muzycznych. To, co ja lubię, tacie się czasami nie podoba. Bywa, że ja nie trawię tego, co on lubi. Mamy już za sobą pokoleniową wojnę ojca z synem i syna z ojcem. Cieszę się, że stoczyliśmy już najgorsze bitwy.”

W 2001 Jakub Jakowicz zadebiutował z Filharmonią Monachijską pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonaniem I Koncertu Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami , m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Orchestra del Maggio Musicale we Florencji. Muzyk jest też członkiem Zehetmair Quartett – zespołu austriackiego skrzypka i dyrygenta, Thomasa Zehetmaira, z którą koncertuje na całym świecie.

Jakub Jakowicz powiedział, że „muzyka to opowiadanie o doświadczeniach, o przeżywanych emocjach, jest  odzwierciedleniem codziennych przeżyć artysty. Trzeba próbować usłyszeć w muzyce coś więcej niż tylko nuty. Trzeba próbować rozumieć, co się gra. Głównie przez siebie to przefiltrować. Emocje wykonawcy zapewne gdzieś zbiegają się z uczuciami autora. Nie ma o czym mówić, lepiej jest grać. Zresztą mało kto potrafi opowiedzieć o muzyce. Mało kto ją rozumie.”

Jak Jakub Jakowicz rozumie muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta usłyszymy podczas koncertu poświęconego twórczości tego ponadczasowego kompozytora, którego geniusz wpływa nieustannie na rozwój współczesnej muzyki. Kompozycje Mozarta, w odważnym  wykonaniu wirtuoza skrzypiec, Jakuba Jakowicza i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Maestro Marka Mosia, zabrzmią już 19 lutego o godz. 19:00, w Bibliotece Elbląskiej.

W programie:Eine kleine Nachtmusic”, „Symfonia A-dur” nr 29, „Koncert skrzypcowy D-dur” nr 4, „Divertimento F-dur”.

Bilety w cenie:  40 zł (normalny) i  35 zł (ulgowy) do nabycia w Biurze Koncertowym EOK w Elblągu przy ul. Stary Rynek 25, w godz.: 8:00-16:00 (pn., śr., pt.), 8:00-18:00 (wt., czw.). Rezerwacja telefoniczna: 55 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.elblag.eu.

 

Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa

Sponsorzy Wspierający: EPEC Sp. z o.o., Meble Wójcik, Toyota Knedler Sp. z o.o.