Dni Paradżanowa w Elblągu

w galerii el
Centrum Sztuki Galeria EL oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają na obchody Dni Paradżanowa - reżysera ukraińskiego o ormiańskim pochodzeniu, które odbędą się 5 - 6 grudnia. Siergiej Iosifowicz Paradżanow urodził się 9 stycznia 1924 w Tyflisie, zmarł 21 lipca 1990 w Erywaniu. Radziecki reżyser filmowy pochodzenia ormiańskiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców kina XX wieku. Wszechstronny artysta i dysydent, wiele lat więziony przez władze za głoszone poglądy i niezależność.

Za debiut fabularny Siergieja Paradżanowa należy uznać "Andrijesz", zrealizowany w 1955 roku wspólnie z Jakowem Bazelianem. Przełomowym filmem okazały się "Cienie zapomnianych przodków" ("Tini zabutych predkiw") z 1964 roku, arcydzieło będące adaptacją opowiadania Mychajła Kociubyńskiego, zrealizowane w setną rocznicę urodzin pisarza, bogato korzystające z huculskich wierzeń i legend. Premiera obrazu odbyła się 4 września 1965 w Kijowie i zbiegła się z aresztowaniami młodych intelektualistów we Lwowie i Kijowie.

17 grudnia 1973 roku reżyser został aresztowany pod zarzutem homoseksualizmu i spekulanctwa. Skazano go na 5 lat pobytu w zakładzie reedukacji społecznej o surowym reżimie.
Podczas V Biennale Form Przestrzennych "Kino Laboratorium", odbywającego się w 1973 r. w Galerii EL prezentowano jego "Barwy granatu".

W czerwcu 1989 roku rozpoczęły się zdjęcia do opus magnum reżysera, przerwane chorobą artysty. Siergiej Paradżanow zmarł w Erywaniu 20 lipca 1990 roku na raka płuc. Film, którego nie zdążył ukończyć, "Spowiedź", dokończony został przez przyjaciela reżysera Michaiła Wartanowa w formie dokumentu — "Paradżanow: The Last Spring" (1992).

Harmonogram Dni Paradżanowa w Elblągu:

PIĄTEK, 5 GRUDNIA 2014
CENTRUM SZTUKI – GALERIA EL

18.00 OTWARCIE DNI PARADŻANOWA
PROJEKCJA FILMÓW: „CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW’, REŻ. S. PARADŻANOW, „NIEBEZPIECZNIE WOLNY CZŁOWIEK”, REŻ. R. SZYRMAN

OTWARCIE WYSTAWY OBRAZÓW KATERYNY KOSJANENKO „CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW’

SOBOTA, 6 GRUDNIA 2014
MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE

15.00 OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWA BORYSA JEGIAZARIANA „OGNIEM MIŁOŚCI”


CENTRUM SZTUKI – GALERIA EL
17.00 PROJEKCJA FILMÓW: „BARWY GRANATU” REŻ. S. PARADŻANOW, „KIJOWSKIE FRESKI” REŻ. S. PARADŻANOW, „NOC W MUZEUM PARADŻANOWA”
REŻ. R. BAŁAJAN. PROJEKCJA KOLEKCJI ZDJĘĆ „KOLAŻE PARADŻANOWA”

Organizatorzy:
CENTRUM SZTUKI GALERIA EL
MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE

KWARTALNIK KULTURALNY „TYGIEL”
CENTRUM „JUDAICA” NARODOWEGO UNIWERSYTETU
„AKADEMIA KIJOWSKO-MOHYLAŃSKA”
KIJOWSKA GALERIA SZTUKI „KAŁYTA ART KLUB”
WE WSPŁÓPRACY Z AMBASADĄ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NA UKRAINIE

Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, tel. 55 625 67 80, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.