Wernisaż wystawy Alfonsa Kułakowskiego

baner

baner - baner

Już w najbliższy czwartek 30 września o godz. 16.30 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, odbędzie się wernisaż prac Alfonsa Kułakowskiego. Wernisaż odbędzie się w ramach wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego. Wstęp wolny. Zapraszamy! 

Alfons Kułakowski urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie koło Berdyczowa. Dwa lata później z całą rodziną został wywieziony na Syberię. W roku 1944 po tragicznych przeżyciach uciekł i dotarł do Ałma – Aty, gdzie zamieszkał razem ze swoim bratem. W latach 1945 – 1952 studiował malarstwo u Abrama Czerkaskiego i Leonida Leontiewa – profesorów z Akademii w Leningradzie. W 1952 r. odbyła się w Ałma – Acie pierwsza indywidualna wystawa obrazów artysty i w tym samym roku został przyjęty do Związku Artystów Plastyków. Przez wiele lat malował i wystawiał swoje prace w Moskwie, Samarze Ałma – Acie i innych miastach Związku Radzieckiego. Był również głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze.

Pod koniec lat 90 tych ub. wieku spełniły się marzenia Alfonsa Kułakowskiego: zamieszkał w Polsce w maleńkiej wiosce Witoszewo w woj. warmińsko-mazurskim i otrzymał polskie obywatelstwo. Malował dużo i z wielką radością, brał udział w plenerach i wernisażach swoich wystaw. W Polsce wystawiał swoje prace m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Olsztynie, Nidzicy. W lutym 2009 prezentował swoje prace w Brukseli, w tym czasie spłonął jego dom i około 6 tysięcy obrazów. Niezłomna natura malarza nie tylko pozwoliła mu wrócić do twórczej pracy, ale odzyskać radość życia i malowania. Pod koniec życia zamieszkał w Olsztynie. Zmarł 30 grudnia 2020r. Prace artysty znajdują się w kolekcjach na całym świecie m.in. w Japonii, Korei, Australii, Niemczech i Belgii.

Jak twierdzi prof. Maria Targońska „Obrazy urzekają niezwykłą kolorystyką z poetyckim pięknem. Malowane z natury są mistycznym wspomnieniem z pogranicza snu i jawy. Nasycone fakturą i niepowtarzalnym kolorytem, można w nich odkryć muzykę koloru”.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 19 obrazów olejnych. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 30 września do 31 października br. w godzinach pracy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zapraszamy!

Termin: 30.09.2021 godz. 16.30
Miejsce: Galeria Sztuki Regionalnej | II piętro Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu