Galeria EL – Kierunki Rozwoju

GEL

GEL - GEL

Jak mogłaby wyglądać Galeria EL, gdyby taka wizja wolna byłaby od jakichkolwiek ograniczeń? Z takim zadaniem zmierzyli się studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Efekt ich prac można zobaczyć na wirtualnej wystawie już teraz.

Jakiś czas temu zamarzyła się nam wizja - jak mogłaby wyglądać Galeria EL, gdyby nie ograniczały nas żadne czynniki.

O pomoc poprosiliśmy Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, którego studenci korzystając z przygotowanych materiałów własnych oraz Stowarzyszenia Architektów RP – Koła w Elblągu puścili wodze fantazji i opracowali kilka projektów.

Zespół Centrum Sztuki Galeria EL zasugerował założenia funkcjonalno-użytkowe, na których uwzględnieniu szczególnie by nam zależało - m.in. magazyn obrazów, archiwum, sala konferencyjna/kinowa, część hotelowa, biurowa, czytelnia, klubokawiarnia, sklep z pamiątkami, pomieszczenia warsztatowe - czyli to, co składa się na nowoczesną instytucję kultury mogącą w pięknych, przystosowanych, nowocześnie wyposażonych wnętrzach realizować swoją najważniejszą misję: szerzyć kulturę, edukować młodzież, integrować miłośników sztuki.

Nad wszystkim pieczę sprawowali panowie Prof. Aleksander Piwek i dr Piotr Samól z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska - przedmiot: projektowanie konserwatorskie, którym niniejszym składamy wielkie podziękowania.

Zadaniem studentów było wprowadzenie nowych funkcji dla Galerii EL z zachowaniem istniejącej substancji zabytkowej przy założeniu, żeby nie wykonywać dosłownej rekonstrukcji sprzed roku 1945, ale wykorzystać spodziewane relikty archeologiczne.

Wystawa zatytułowana „Galeria EL – Kierunki Rozwoju”, na której znajduje się przekrój prac złożonych przez studentów przygotowana została w krużganku Galerii EL i póki co, ze względu na ograniczenia niemożliwa jest do obejrzenia na żywo. Zachęcamy jednak do zapoznania się z bardzo ciekawymi realizacjami studentów poprzez galerię zdjęć udostępnioną na profilu FB Galerii EL: https://www.facebook.com/GaleriaEL/posts/3917945934910931

Kiedy będzie to możliwe, co miejmy nadzieję nastąpi wkrótce – zapraszamy do Galerii EL by ocenić projekty w progach naszej instytucji i skonfrontować je z miejscem, którego dotyczą. Bardzo ciekawi jesteśmy Państwa opinii.

A kto wie, może kiedyś...