„Blumetrie cd.” Urszuli Wilk – nowa wystawa w Galerii EL

baner

baner - baner

Wypełnić i zaaranżować przestrzeń wystawienniczą tak, by prace współgrały z nią i tworzyły ciekawą opowieść jest wyzwaniem, które podjęła artystka Urszula Wilk. Jej wystawę zatytułowaną „Blumetrie cd.” w Centrum Sztuki Galeria EL oglądać można będzie od czwartku 18 lutego.

Kurator Stanisław Małecki takimi kilkoma zdaniami próbuje dać przedsmak tego, z czym zetkniemy się odwiedzając wystawę:

„Wyobraźmy sobie wystawę, która tematyzuje samo poruszanie się po nietypowej przestrzeni.

Wchodzimy do pustej i wysokiej nawy głównej dawnego gotyckiego kościoła wypełnionej rozpiętymi w przestrzeni kilkudziesięcioma delikatnymi transparentnymi foliami o dużej powierzchni, na które naniesiono ogromne kształtne plamy błękitnej farby. Folie są bardzo cienkie, widać przez nie inne kształty o tej samej barwie, które zdają się wręcz unosić w przestrzeni i ją wypełniać. Wchodzimy w tworzony przez nie układ tuneli, labirynt powstały z form odrywających się od swojej powierzchni. Przez niektóre prace spoglądamy na wskroś, widząc jedynie otaczający nas zewsząd błękit. Poruszając się powodujemy nieustanną zmianę układu tych kształtów, które zdają się być w ruchu wraz z nami. Na chwilę stają się naszymi towarzyszami.

Podczas naszej przeprawy „Blumetrie” stają się systemami miary, pokazują jak podczas naszego ruchu zmienia się charakter miejsca, którego jesteśmy częścią. Uczestniczymy w nieustannym procesie tworzenia się nowych układów i zależności. Przebywając wewnątrz barwnych korytarzy jesteśmy zatopieni w błękicie. Płaszczyzny, linie i powstałe na rozpostartych foliach kształty budują wrażenie głębi ogromnej przestrzeni nawy. Zdajemy się wręcz unosić ku górze wraz z zalewającą nas falą jednolitego koloru. W końcu formy stapiają się ze sobą, trudno wyodrębnić tu jeden kształt, gdyż zaraz przechodzi on w kolejny.

Wędrówka po tych błękitnych korytarzach przypomina opowieść - ulotną, urwaną impresję.”

A tak o wystawie pisze twórczyni, Urszula Wilk:
„Wybrałam folie i farby wodne, właściwie absolutnie wbrew technologi malarskiej, połączenie tych 2 mediów jest niemożliwe. Chciałam podkreślić ulotność i efemeryczność działań, a jednocześnie ciągłą transformację i niestabilność materii. Proces przechodzenia z jednego stanu w kolejny. Prace które są jednocześnie w trakcie powstawania i rozpadania, konstrukcji i dekonstrukcji.”

Urszula Wilk |  Blumetrie cd.
Dzień wernisażowy: 18.02.2021, od godz. 14:00 do 18:00
Wystawa trwa do: 25.04.2021
Kurator: Stanisław Małecki
Zapraszamy serdecznie!