Co to znaczy być żuławiakiem?

baner

baner - baner

Kim byli mennonici? Kogo określano na Żuławach mianem kacapów, zabugli, bosych antków, centralaków? Jak należy rozumieć żuławski folklor? Jakie jest najważniejsze święto Żuław? Jakie są punkty węzłowe w narracjach o przeszłości Żuław w opinii mieszkańców tego regionu? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Aleksandra Paprot-Wielopolska w spotkaniu online, które odbędzie się 16 czerwca (wtorek), o godzinie 18.00 na profilu FB Biblioteki Elbląskiej. Rozmowę poprowadzi Radosław Kubus.

Aleksandra Paprot-Wielopolska – doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Asystent w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej  (Instytut Archeologii i Etnologii) Uniwersytetu Gdańskiego.  Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości „Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi” (2012), a także „Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński” (tom 3, 2015) i książki „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku” (2018), współautorka publikacji „Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności” (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.