Elbląg na dużym ekranie - „Elbląg mistrzem świata” – sukcesy formacji tanecznych

formacja

formacja - formacja

To już 20 lat. Dokładnie dwie dekady temu, formacja „Jantar” zdobyła tytuł Mistrzów Świata. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu gorąco zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Elbląg na dużym ekranie, które odbywać się będzie dzisiaj o godzinie 18.00.

Było to 20 lat temu, 4 grudnia 1999 roku. Przyszła wczesna, mroźna zima. Do targanego porywistym wiatrem i zasypanego śniegiem Elbląga z różnych stron świata zjechali tancerze i ich kibice. W nielicznych jeszcze hotelach zabrakło miejsc. Miejsc brakowało też w hali przy ul. Kościuszki, gdzie organizowano Mistrzostwa Świata Formacji Tanecznych. Wojsko postawiło tunel łączący halę z hotelem Atleticon, ale tunel ten nocą porwał wiatr. Pierwsze organizowane w Polsce mistrzostwa taneczne skłoniły Telewizję Polską do przeprowadzenia transmisji na żywo.

Faworytów do złotego medalu było kilku, ale niewielu wierzyło w sukces elblążan. Formacja „Jantar” powstała zaledwie cztery lata wcześniej, jako pierwsza (i długo jedyna) w Polsce. Powoli wspinała się po szczeblach, zdobywając coraz wyższe miejsca na mistrzostwach Europy i świata. Jednak największym dotychczasowym jej sukcesem było najniższe miejsce na podium.

Prowadzeni przez Antoniego Czyżyka i Ariane Schiessler młodzi tancerze  zaprezentowali układ do muzyki z filmu „Titanic”, wywołując olbrzymi aplauz publiczności. Jurorzy też byli zauroczeni. Reprezentująca Polskę formacja z Elbląga 4 grudnia 1999 zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzów Świata. Dziś mija 20 lat od tego wydarzenia. To świetna okazja, by ponownie obejrzeć tamte mistrzostwa i sukcesy elblążan – tym razem na dużym ekranie.

- 4 grudnia 1999 r. to dla naszej społeczności ważna data - po raz pierwszy w historii formacja z Polski zdobyła tytuł Mistrzów Świata - powiedział Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, trener główny Elbląskiego Klubu Tanecznego „Jantar”.

Na seans pt. „Elbląg mistrzem świata” – sukcesy formacji tanecznych zapraszamy dziś (4 grudnia) o godz. 18:00 do Kina Światowid. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patroni medialni, to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”.

Wstęp wolny.
4 grudnia o g. 18:00
kino Światowid