Konferencja na zakończenie Roku Pionierów

baner

baner - baner

Witold Wróblewski Prezydent Elbląga oraz Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa i Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zapraszają do udziału w konferencji pt. „Powojenny Elbląg. Twórcy ówczesnej rzeczywistości”, która odbędzie się dnia 5 grudnia (czwartek), o godz. 17.00 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej.

Konferencja, która odbędzie się w Bibliotece Elbląskiej zwieńczy tegoroczne obchody Roku Pionierów. Pierwsi powojenni osadnicy Elbląga, którzy przyjechali tu w roku 1945 i w kolejnych latach nie tylko odbudowali miasto ze zniszczeń, ale tworzyli na nowo jego struktury administracyjno-gospodarcze. Nie było w mieście szkół, zakładów pracy, szpitali, sądów. O ludziach, którzy przyczynili się do podźwignięcia miasta z ruin i tworzyli jego społeczności opowiedzą m.in. twórcy haseł Elbląskiego Słownika Biograficznego. O codziennym życiu w powojennej rzeczywistości z pionierami i ich rodzinami porozmawia Juliusz Marek. Na koniec będzie można zobaczyć film „Przychodźcy” zrealizowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w ramach projektu „Nasze tutaj”.

Program konferencji:
Rozpoczęcie konferencji
Społeczne problemy miast „odzyskanych” na Pomorzu Gdańskim po II Wojnie Światowej –
dr Sylwia Bykowska
Idea Elbląskiego Słownika Biograficznego – prof. dr hab. Andrzej Groth
Elbląski Słownik Biograficzny –  omówienia biogramów – dr Jerzy Domino, prof. dr hab. Andrzej Groth, Krzysztof Kwasucki, Daniel Lewandowski, dr Grażyna Nawrolska, Wiesława Rynkiewicz-Domino, Bolesław Szatrański, ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki
Przerwa kawowa (15 min.)
Rozmowa z pionierami Elbląga i ich rodzinami – prowadzenie Juliusz Marek
Przychodźcy – projekcja filmu krótkometrażowego o elbląskich pionierach zrealizowanego w ramach projektu „Nasze tutaj”

Organizator: Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa
Współorganizator: Witold Wróblewski Prezydent Elbląga i Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Partnerzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Kwiaciarnia Awangardowa „Zielony gaj”

Miejsce konferencji: Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, ul. św. Ducha 3-7

plakat

plakat - plakat