Rossinim po smyczkach

koncert

koncert - koncert

Druga połowa lat 30. Widmo nowej wojny coraz silniej krąży nad światem, zaś w waszyngtońskiej Bibliotece Kongresu włoski pianista i kompozytor, Alfredo Casella przegląda tamtejsze zbiory. Wśród różnorodnych dzieł jego uwagę przykuwa pożółkły, pokryty kurzem rękopis zawierający sześć sonat…W taki sposób światło dzienne ujrzały kompozycje Gioacchino Rossiniego, które szybko stały się perłami muzyki kameralnej i na stałe zagościły w repertuarze najwybitniejszych zespołów smyczkowych świata.

Sonaty są przykładem kompozytorskiej postawy Rossiniego, wymykającej się wszelkim schematom. Zostały bowiem napisane na kwartet smyczkowy pozbawiony altówki (dwoje skrzypiec, wiolonczela i kontrabas). Niekonwencjonalność włoskiego mistrza warto docenić tym bardziej, że Rossini skomponował te 90 minut muzyki - rozpisanych na 139 stron partytury – w ciągu raptem trzech dni, jako 12-latek!

Trzy z owych sześciu sonat usłyszymy 28. kwietnia w Ratuszu Staromiejskim, dzięki Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej i maestro Janowi Staniendzie. O tym ostatnim można powiedzieć wiele, ale nie to, że gra beznamiętnie. Ktoś, kto przez lata występował z Polską Orkiestrą Kameralną, nigdy nie zwalnia smyczkowego tempa…W repertuarze również kompozycje Mieczysława Karłowicza i Andrzeja Panufnika.

28.04.2019, niedziela, 18:00
Sala Koncertowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu

Wykonawcy:
Jan Stanienda – skrzypce/dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna
Jarosław Praszczałek - prowadzenie
Mateusz Rusowicz – asystent dyrygenta

W programie m.in.
G. Rossini - Sonata nr 4 b-dur
G. Rossini - Sonata nr 5 e-dur
G. Rossini - Sonata nr 6 d-dur
M. Karłowicz – Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową
A. Panufnik – Suita staropolska  

Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu
Bilety 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny
 
Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej
Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej