Tajemnice magazynów

grafika galel

Centrum Sztuki Galeria EL ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy Tajemnice magazynów będącej zbiorem wybranych dzieł sztuki znajdujących się w magazynach Galerii EL. Wernisaż wystawy odbędzie się 17.01. o godzinie 18.00. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 24.02.

Początki zbiorów sięgają lat 80. i dyrektora Ryszarda Tomczyka, który zainicjował zakupy prac od artystów, którzy prezentowali się w Galerii EL. Potem kolejne dzieła trafiały do Galerii w czasach: Andrzeja Szadkowskiego, Zbyszka Opalewskiego, Jarosława Denisiuka. Obecnie zbiory liczą około 600 obiektów, w skład których wchodzą m.in. dzieła malarskie na płótnie, prace na papierze, grafiki, fotografie, ceramika czy modele form przestrzennych.

Wśród prezentowanych prac znalazły się prace lokalnych artystów – obrazy, rysunki, grafiki; m.in. grafiki komputerowe, powstałe podczas dwóch edycji (1988-89) Międzynarodowych Warsztatów Komputerowych w Elblągu, zorganizowanych przez Galerię EL. O wyjątkowości tych grafik świadczy fakt, że rok 1989, to początek tego typu działań w kraju. Pokażemy również ciekawe, choć mało znane zdjęcia elbląskich form przestrzennych, w zestawieniu z metalowymi modelami, ceramikę wypaloną w piecach nieistniejącej już dzisiaj cegielni kadyńskiej. Na wystawie pojawią się kompozycje akwarelowe założyciela Galerii EL – Gerarda Kwiatkowskiego. To tylko niewielki wyimek z tego, co będzie można zobaczyć na wystawie.

Kurator: Zbyszek Opalewski
Koncepcja wystawy: Karina Dzieweczyńska