Nowy Rok z fenomenem wiolonczeli

marcin

marcin - marcin

VI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego przeszedł do historii jako konkurs Marcina Zdunika. Wiolonczelista zdominował wówczas rywalizację, zdobywając I nagrodę, tytuł Grand Prix oraz dziewięć innych nagród. Od tamtej pory wielokrotnie gościł w renomowanych salach koncertowych świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie czy Rudolfinum w Pradze. Nie unika jednak bardziej kameralnych występów, czemu da wyraz 12. stycznia, odwiedzając Salę Koncertową ZPSM.  Wraz z nim i Elbląską Orkiestrą Kameralną melomani powitają 2019 rok, uczestnicząc w smyczkowej uczcie muzycznej.

Marcin Zdunik to przykład wszechstronnego artysty, który z równym powodzeniem korzysta z wiolonczeli, co z programów kompozytorskich. W swoim dorobku ma m.in. opracowanie skrzypcowych Kaprysów Paganiniego, a także aranżację Requiem d-moll Mozarta na sześć instrumentów smyczkowych. W elbląskiej szkole muzycznej Marcin Zdunik wystąpi w towarzystwie Karoliny Nowotczyńskiej, na co dzień koncertmistrzyni EOK. Wspólnie zaprezentują Sinfonię Concertante KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta – Symfonię koncertującą, która stanowi szczytowe osiągnięcie austriackiego mistrza w dziedzinie koncertu skrzypcowego. Grono występujących artystów uzupełni maestro Marek Moś, szef artystyczny elbląskich kameralistów.

Melomani będą mogli wysłuchać również m.in. Fantazji na wiolonczelę i orkiestrę op. 52 Mieczysława Weinberga, którą Marcin Zdunik nagrał z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Nie zabraknie także innej mozartowskiej kompozycji w postaci Adagio i fuga c-moll KV 546. Ponadto, artyści wykonają kompozycję łączącą żywioły Podhala z góralskim temperamentem – Orawę Wojciecha Kilara.

12.01.2019, sobota, 19:00
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Marek Moś – dyrygent
Marcin Zdunik – wiolonczela
Karolina Nowotczyńska – skrzypce
Elbląska Orkiestra Kameralna w składzie poszerzonym
Jarosław Praszczałek – prowadzenie

W programie m.in.
M. Weinberg – Fantazja na wiolonczelę i orkiestrę op. 52
W. A. Mozart - Sinfonia Concertante KV 364 (ar. na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową)
W. A. Mozart - Adagio i fuga c-moll KV 546 (ar. na orkiestrę smyczkową)
W. Kilar – Orawa

Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.    

Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej