Podwójny wernisaż w Galerii EL

baner

8.11.18. w czwartek o godzinie 18.00 w CS Galeria EL odbędzie się podwójny wernisaż wystawy Sławomira Lipnickiego „Omdlenie” oraz Wystawa Poplenerowa Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Przed wernisażem, o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Lipnickim, który opowie o swoich pracach. Wystawa Poplenerowa potrwa do 25.11.18., natomiast Sławomira Lipnickiego do końca roku.

Sławomir Lipnicki o swojej wystawie:

Prezentowana wystawa jest formą gry ze zrealizowanym w 2004 roku projektem „Olimpiada – Lustro Narcyza”. Wówczas, był on dla mnie reakcją na stosowaną przemoc ustanawiania i utrwalania hierarchii, jak i „obojętność widzących” wobec ofiar tych praktyk. Poprzez odniesienie do zdjęć dokumentujących okres narodowo-sportowych rywalizacji (berlińskiej Olimpiady z 1936 r.), starałem się ujawnić optykę i pragnienia twórców reżimu. Dzisiaj, ekspozycja w Galerii EL związana jest z momentem krótkotrwałej utraty przytomności twórczyni zdjęć – Leni Riefenstahl. Jej omdlenia, które miało miejsce w trakcie tworzenia we wrześniu 1939 roku filmu dokumentującego zwycięstwo. Na „planie filmowym” staje się ona świadkiem masakry na cywilach w miejscowości Końskie w Polsce. Przez moment jej ciało nie reaguje na żadne bodźce zewnętrzne, będąc „przejętą” – pozostaje tam, gdzie czas nie/świadomości staje się spoiwem tożsamości.

Sławomir Lipnicki - urodzony w 1972 roku w Gdańsku. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, dyplom w 2000 roku. Jest również absolwentem teologii w Gdańskim Instytucie Teologii. Od roku 2001 jest pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni; doktor habilitowany. Laureat Nagrody Prezydenta Szczecina na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej InSpiracje (2008). Obecnie pracuje w Katedrze Podstaw Rysunku i Malarstwa na Wydziale Malarstwa. Jego prace mają głębokie tło społeczne i filozoficzne. W swojej twórczości często wykorzystuje fotografię dokumentalną oraz zdjęcia rodzinne, reinterpretując zawarte w nich znaczenia.

Wystawa czynna w dniach 8 listopada – 31 grudnia 2018

Kurator: Karina Dzieweczyńska

Drugą wystawą jest Wystawa Poplenerowa Liceum Plastycznego. Jest to kolejny plener klasy III naszego Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym odbył się we Fromborku. To historyczne, warmińskie miasteczko portowe nad Zalewem Wiślanym, na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, słynne z Mikołaja Kopernika, który spędził tu ponad 30 lat aktywnego życia. Okazały Zespół Katedralny na wzgórzu górującym nad okolicą, jest miejscem jego pochówku. Jednak poza sezonem miasto świeci pustkami i wszystkie zabytkowe atrakcje, również port aż proszą się o zainteresowanie. Świetne miejsce na plener, zwłaszcza, że Schronisko Młodzieżowe, w którym mieszkaliśmy mieści się w starej kanonii Świętego Piotra, otoczonej starodrzewiem, z widokiem na Wzgórze Katedralne. Pogoda dopisała a Gospodarze zapewnili nam godziwe, bezpieczne warunki zakwaterowania i dobre jedzenie. Wśród uczestników pleneru szybko zapanowała twórcza atmosfera. Pracowali przeważnie w grupach. Wydaje się, że cel jakim jest nawiązanie tej szczególnej relacji w oddaleniu od codziennych obowiązków i ról społecznych, został osiągnięty. Ważne, że każdy z uczestników zrobił postęp lub przekroczył pewien próg świadomości, wynikający z nieprzerywanej przez kilka dni pracy, co w warunkach szkolnych jest nieosiągalne. Powstały ciekawe obrazy, inne niż na zajęciach, inspirowane nie tylko miejscową architekturą, ale również pejzażem naturalnym.

Zbigniew Chrostek i Janusz Kozak – opiekunowie pleneru

oraz Uczestnicy – Autorzy prac

baner

baner - baner