Ambasadorka polskiej dyrygentury

fot.

Batuta pozostaje dla niej, jak stwierdziła w jednym z wywiadów, „punktem wyjścia do dialogu między orkiestrą, a dyrygentem”. Dialogu, gdyż nie uznaje dyrygenckiej dyktatury i jest zwolenniczką partnerskiego muzykowania. Mowa o maestro Marcie Gardolińskiej, laureatce licznych międzynarodowych konkursów dyrygenckich, która już 4. listopada poprowadzi Elbląską Orkiestrę Kameralną. Jej umiejętności zostały docenione przez ekspertów m.in. z Grecji, Węgier, Hongkongu, Meksyku i Niemiec, a także jedną z najwyżej cenionych orkiestr symfonicznych w Wielkiej Brytanii - Bournemouth Symphony Orchestra. Od września Marta Gardolińska pełni bowiem funkcję asystenta dyrygenta zespołu.

Jej kariera stanowi najlepszy dowód na to, że młode pokolenie polskich dyrygentów należy do europejskiej i światowej czołówki mistrzów batuty. Tym razem Marta poprowadzi koncert z udziałem elbląskich kameralistów i Matei Ioachimescu. Ten ostatni został okrzyknięty przez austriackich i rumuńskich melomanów „architektem fletowych emocji”. Nieprzypadkowo, gdyż swoją grą z jednej strony odwołuje się do zacisznych bałkańskich krajobrazów, z drugiej zaś do ognistego temperamentu tamtejszych mieszkańców. Zdaniem flecisty muzyka to „najlepsza droga do integracji rodzin, pokoleń i narodów” - sam został doceniony przez austriackie ministerstwo spraw zagranicznych jako „Ambasador integracji”.

Salę Koncertową ZPSM wypełnią dźwięki utworów najwybitniejszych europejskich kompozytorów. Artyści odkryją m.in. smyczkową naturę Felixa Mendelssohna, prezentując jego Symfonię na smyczki nr 7 d-moll. Z instrumentów popłyną także dźwięki Paul's Suite – Suity św. Pawła autorstwa Gustava Holsta. To reprezentatywna kompozycja Anglika, która stanowiła formę podziękowania dla…szkoły, zapewniającej Holstowi dźwiękoszczelne miejsce pracy. Za sprawą Koncertu d-moll na flet i orkiestrę smyczkową (+klawesyn) Carla Philippa Emanuela Bacha przeniesiemy się zaś w świat XVIII-wiecznych Niemiec okresu „burzy i naporu”.

4.11.2018, niedziela, 18:00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Marta Gardolińska – dyrygent
Matei Ioachimescu – flet
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
O. Respighi - Antiche Danze ed Arie – Suite III
C. P. E. Bach - Koncert d-moll na flet i orkiestrę smyczkową (+klawesyn)
F. Mendelssohn - Symfonia na smyczki nr 7 d-moll
G. Holst - St. Paul's Suite    

Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Współorganizatorem koncertu jest Rumuński Instytut Kultury – Institutul Cultural Român.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.
Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler