Biało-czerwone melodie z EOK

Lewocza

Lewocza - Lewocza

Muzyczna biel i czerwień opanowały w piątkowy wieczór wnętrza Congress Hall w słowackiej Lewoczy. Z instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i towarzyszących jej artystów popłynęły bowiem najpiękniejsze dźwięki polskiej muzyki, w tym Orawa Wojciecha Kilara, Melodia Ignacego Jana Paderewskiego i Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 Mieczysława Weinberga.

Koncert odbył się w ramach Festiwalu „Indian Summer in Levoca”, a elbląscy kameraliści połączyli siły z jedyną orkiestrą mozartowskiego typu na Słowacji – The State Chamber Orchestra Žilina, a także solistami: Jozefem Luptakiem (wiolonczela) i Januszem Wawrowskim (skrzypce). Za pulpitem dyrygenta stanął natomiast Paweł Kotla, który prowadził już Orkiestry w salach koncertowych takich miast, jak Londyn i Sankt Petersburg.

Jak festiwalowa publiczność odniosła się do „biało-czerwonego” repertuaru? Odpowiedź na to pytanie stanowią bisy i owacje na stojąco, jakimi nagrodzono wykonawców. Uwagę melomanów przyciągnął zwłaszcza instrument użytkowany przez Janusza Wawrowskiego – skrzypce Stradivarius, pochodzące z 1685 roku. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu instrumentów na świecie, który przebył drogę, jak w słowach Mazurka Dąbrowskiego, z ziemi włoskiej do Polski. Przez stulecia pozostawał bowiem własnością magnackiej rodziny Ratini, pochodzącej z okolic Rzymu, do Polski trafił zaś niedawno za sprawą anonimowego nabywcy.

Zanim muzycy wydobyli ze smyczków piękno nadwiślańskich kompozycji, przedstawiciele polskich i słowackich instytucji kulturalnych, w tym dyrektor Bożena Sielewicz, Paweł Kotla i Janusz Wawrowski, wzięli udział w dwóch panelach dyskusyjnych. Pierwszy panel został poświęcony organizacji koncertów z repertuarem współczesnym i najnowszym. W ramach drugiego dyskutanci debatowali zaś o polsko-słowackiej kooperacji kulturalnej. W toku dyskusji uczestnicy paneli mogli się też zapoznać z prezentacjami multimedialnymi, ukazującymi dokonania EOK i słowackiego zespołu w zakresie promowania muzyki. Ponadto, koncert festiwalowy poprzedziła próba otwarta, w trakcie której muzycy przybliżali najmłodszym słowackim melomanom dzieje instrumentów smyczkowych i polskiej muzyki.

Występ elbląskich kameralistów został doceniony przez jedno z najważniejszych anglojęzycznych pism u naszych południowych sąsiadów - „The Slovak Spectator”. Dwutygodnik wyróżnił Orkiestrę i Festiwal w rankingu 10. najważniejszych wydarzeń kulturalnych października na Słowacji. „Indian Summer in Levoca” i koncert EOK znalazły się wśród takich wydarzeń, jak Dni Kiszonej Kapusty w Stupavie, festiwal Biała Noc i Międzynarodowy Maraton Pokoju w Koszycach, festiwal muzyki chóralnej Voce Magna w Žilinie, festiwal Rużindolska Czarownica w Rużindolu, święto myśliwych Jazda Huberta w Betliar, trasa koncertowa zespołu Longital czy festiwal muzyczny i koncert Wspólne Stulecie, upamiętniający 100. rocznicę powstania Czechosłowacji, w Bańskiej Bystrzycy.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler