Fletowa sinusoida emocji

fot

fot - fot

Elbląscy kameraliści, parafrazując Jamesa Bonda, stwierdzili, że „smyczki to za mało” i dlatego na pierwszy listopadowy koncert zaprosili Matei Ioachimescu. Flecistę, który interpretacją barokowych i współczesnych kompozycji urzekł już bukaresztańskich i wiedeńskich melomanów. Teraz kolej na elbląskich miłośników muzyki klasycznej, którym Matei zaprezentuje się 4. listopada.

Co ciekawe, rumuński wirtuoz nie od razu związał swoją karierę z fletem. Jego pierwszym instrumentem był fortepian, ale Matei szybko zrozumiał, że woli grę na flecie. Pokochał go, jak twierdzi, „od pierwszego dźwięku”, a jego umiejętności kształtowali tacy mistrzowie, jak Pierre-Yves Artaud czy Renate Greiss-Armin. Dzięki temu muzyka flecisty to sinusoida emocji – z jednej strony liryczna, przywołująca na myśl zaciszne rumuńskie krajobrazy, z drugiej taneczna i temperamentna, jak mieszkańcy Bałkanów.

Matei zaproponuje elblążanom Koncert d-moll na flet i orkiestrę smyczkową (+klawesyn) Carla Philippa Emanuela Bacha, zwanego Bachem berlińskim lub hamburskim. To kompozycja radosna i skoczna, a zarazem niepozbawiona elegancji, charakterystycznej dla twórczości młodszego Bacha. Muzycy zagrają także utwory Ottorino Respighiego, Gustava Holsta i Felixa Mendelssohna. Koncert poprowadzi zaś Marta Gardolińska – „maestro na obcasach”, która równie dobrze czuje się w towarzystwie orkiestr, co chórów.

4.11.2018, niedziela, 18:00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Marta Gardolińska – dyrygent
Matei Ioachimescu – flet
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
O. Respighi - Antiche Danze ed Arie – Suite III
C. P. E. Bach - Koncert d-moll na flet i orkiestrę smyczkową (+klawesyn)
F. Mendelssohn - Symfonia na smyczki nr 7 d-moll
G. Holst - St. Paul's Suite    

Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu  
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dyrygent-rezydent 2018/2019”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert objęty programem Filharmonia/ ostrożnie, wciąga!!!. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler