Muzyczny dżentelmen gościem EOK

fot

fot - fot

Gościły już go sale koncertowe Japonii, RPA, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, i Włoch. Poprzez swoją muzykę łączy ludzi różnych kultur i kontynentów, a 21. października wystąpi przed elbląską publicznością. Mowa o Krzysztofie Książku, półfinaliście XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Młody interpretator dzieł Chopina, Mozarta i Beeethovena pojawi się na scenie ZPSM wraz z elbląskimi kameralistami.

Swoją pracę magisterską poświęcił Paderewskiemu, ale artystycznie związał się z Chopinem. Jak stwierdził w jednym z wywiadów, „w tej muzyce nic nie jest przekombinowane, wszystko harmonijnie pasuje do siebie”. Z jednej strony grywa więc drapieżny Scherzo h-moll, z drugiej Polonez fis-moll, „pełen dumy i mroku”. Artysta miał również okazję zademonstrować swoje umiejętności na replice warszawskiego fortepianu Chopina. Oryginalny instrument w 1863 roku wyrzucili przez okno carscy żołnierze w trakcie plądrowania pałacu Zamoyskich. Przypomniał o tym w wierszu Fortepian Chopina Cyprian Kamil Norwid…

Elblążanom Krzysztof Książek zaproponuje chopinowski akcent w postaci Koncertu fortepianowego e-moll op.11. Chopin skomponował go w wieku 20 lat i nic dziwnego, że utwór jest przesycony młodzieńczą, romantyczną aurą. W szkole muzycznej zabrzmią także dzieła Leoša Janáčka i Samuela Barbera, w tym Adagio na kwartet smyczkowy, którym żegnano m.in. Alberta Einsteina, Franklina D. Roosevelta i Johna F. Kennedy’ego.

21.10.2018, niedziela, 18:00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Krzysztof Książek – fortepian
Mateusz Rusowicz – dyrygent
Jarosław Praszczałek – słowo o koncercie
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
S. Barber - Adagio na kwartet smyczkowy op.11 (opr. na orkiestrę smyczkową)
F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op.11
L. Janáček – Idylla na orkiestrę smyczkową (JW6/3)
M. Bałenkowski – Sinfonietta Time is ticking

Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dyrygent-rezydent 2018/2019”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler