Koncertmistrzyni EOK muzyczną osobowością

karolina

karolina - karolina

W świecie smyczków czuje się jak ryba w wodzie, a najbardziej lubi występować z muzyką Dmitrija Szostakowicza i Witolda Lutosławskiego. Mowa o koncertmistrzyni Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Karolinie Nowotczyńskiej, która właśnie odniosła kolejny artystyczny sukces. Tym razem skrzypaczka otrzymała tytuł „osobowości muzycznej” podczas 10. Piła Festival & Academy.

To jedno z najszybciej rozwijających się wydarzeń muzycznych w Polsce, które co roku gości wybitnych artystów sceny polskiej i zagranicznej. Konsultacji utalentowanym studentom udzielają mistrzowie tej miary, co Bartłomiej Nizioł – czterokrotny laureat „Fryderyka” i profesor Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii czy Xiaoming Wang – koncertmistrz Orkiestry Opery Zuryskiej.

Karolina urzekła profesorów wykonaniem Partity Witolda Lutosławskiego w ramach koncertu festiwalowego. Utwór nawiązuje do przedklasycznej osiemnastowiecznej tradycji muzyki instrumentalnej i stanowi połączenie niemal barokowej motoryki z liryczną melodią. Partita od dawna gości w repertuarze skrzypaczki – tą kompozycja koncertmistrzyni EOK wygrała  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Padwie w 2014 roku.