Marcin Wyrostek i EOK zabrzmią po polsku

plakakt

plakat - plakakt

Historia nie tylko lubi, ale powinna się powtarzać i dlatego elbląscy kameraliści ponownie zaprezentują się w towarzystwie Marcina Wyrostka i jego muzyków: Mateusza Adamczyka, Piotra Zaufla i Krzysztofa Nowakowskiego.

Tym razem artyści spotkają się na początku lipca w gotyckich kościołach Braniewa, Starego Pola, Elbląga i Pasłęka. Wszystko w ramach Festiwalu „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach”, który co roku przyciąga setki słuchaczy pragnących usłyszeć rodzime kompozycje, nie tylko klasyczne.

Potrzeby miejscowych melomanów Orkiestra zaspokoi wspólnie z jednym z najbardziej uznanych polskich akordeonistów i jego zespołem. Dotychczas Marcin Wyrostek w swojej muzyce inspirował się szeroko pojętą tradycją europejską: bałkańską, węgierską, szkocką czy irlandzką. Obecnie zwrócił się natomiast ku muzyce polskiej, a wyrazem tych zainteresowań stała się płyta Polacc.

Stanowi ona, jak stwierdza sam wirtuoz, „zestaw rozmaitych motywów POL-skości, połączonych wspólnym ACC-ordeonowym mianownikiem”. Widzowie „Muzyki polskiej na  Warmii i Żuławach” wysłuchają kilku utworów pochodzących z krążka. Wśród nich wyróżnia się kompozycja Maccabi Warszawa, która nawiązuje do przedwojennej żydowskiej diaspory mieszkającej w Warszawie i posiadającej własny klub pięściarski.

V Festiwal „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach” 3-6.07.2018, 19:00

3 lipca - Kościół pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie
4 lipca - Kościół pw. św. Barbary w Starym Polu (Krzyżanowo)
5 lipca - Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu
6 lipca - Kościół pw. św. Bartłomieja w Pasłęku    

Wykonawcy:
Marcin Wyrostek – akordeon z zespołem: Mateusz Adamczyk – skrzypce, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

Marek Moś – dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.: Zrywany - P.Zaufal, Chodzony - P.Zaufal, Cinema tango - M.Wyrostek, Libertango - A.Piazzolla, Mazurcyjek - M.Wyrostek, Maccabi - M.Adamczyk, Palinka - M.Wyrostek, Pożegnanie - M.Wyrostek, Qwerty - M.Wyrostek, Śmierć Marii Królowej Szkotów – P. Zaufal

Wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

eok

eok - eok