Orkiestra pojedzie na Słowację

baner

baner - baner

W 2018 roku Elbląska Orkiestra Kameralna po raz kolejny zaprezentuje swoje umiejętności poza granicami kraju. Muzycy wyjadą do słowackiej Lewoczy, aby 5 października wystąpić podczas 11 edycji Indian Summer Music Festival - Levočské babie leto.

EOK jest jednym z beneficjentów Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA MKiDN, w ramach programu Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne Pomosty”. To kolejny projekt, wygrany przez elbląską instytucję kultury. Orkiestra w poprzednich latach korzystała z programów MKiDN „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa”, dzięki którym koncertowała w Estonii, Mołdawii, Hiszpanii, Gruzji i na Islandii.

Elbląscy artyści zagrają w miejscowej Congress Hall  z orkiestrą Slovak State Philharmonic z Koszyc. W programie znajdą się utwory polskich mistrzów kompozycji: “Koncert skrzypcowy g-moll, op.67” Mieczysława Weinberga, “Koncert wiolonczelowy” Andrzeja Panufnika, “Melodia” Ignacego Jana Paderewskiego, “Orawa” Wojciecha Kilara, “Oberek” Grażyny Bacewicz, “5 melodii ludowych” Witolda Lutosławskiego, “Divertimento na orkiestrę smyczkową” Mikołaja Góreckiego. Słowacki wiolonczelista Josef Luptak oraz polski skrzypek Janusz Wawrowski wykonają partie solowe. Koncert poprowadzi dyrygent Paweł Kotla.

Indian Summer in Levoca odbywa się od 2007 roku w mieście, które widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z najbardziej ekscytujących festiwali muzyki klasycznej w Europie Środkowej. Podczas koncertów publiczność może usłyszeć dzieła wybitnych kompozytorów: Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Szostakowicza i wielu innych. Co roku Festiwal przyciąga szeroką grupę odbiorców ze względu na doskonałych artystów i bogaty program.

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego IAM „Kulturalne pomosty.