Spotkanie z Agatą Stanisz i Waldemarem Kuligowskim

plakat

plakat - plakat

W środę 21 lutego o godz. 17.30 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie „Jak Polska wjechała do Europy. Autostrada, kultura, polityka” z dr Agatą Stanisz i prof. Waldemarem Kuligowskim wokół książki pt. Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a "starą dwójką". Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński. Wstęp wolny.

„Przez 4 lata badacze przyglądali się skutkom autostrady A2, największej w Europie inwestycji finansowanej ze środków publiczno-prywatnych. Konsekwencje dla krajobrazu, ekonomii i kultury okazały się bardzo niejednoznaczne. Podobnie, jak odpowiedź na pytanie, czy do nowoczesności wiedzie raczej "Autostrada Wolności" czy "Autostrada Pamięci"?/Waldemar Kuligowski

Książka pt. Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a "starą dwójką" autorstwa Agaty Stanisz oraz Waldemara Kuligowskiego z IEiAK UAM w Poznaniu to podsumowanie projektu badawczego realizowanego w latach 2013-2016 w miejscowościach położonych między A2 a DK 92. Strona projektu: http://ruchomemodernizacje.weebly.com/

W kontekście książki pt. Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a "starą dwójką" poruszony zostanie temat drogi ekspresowej S7 do Gdańska i skutków, jakie jej wybudowanie przyniesie dla Elbląga. Włączy czy wyłączy to Elbląg? Co z kulturą? To pytania, które zadamy sobie podczas spotkania w bibliotece. Serdecznie zapraszamy!


Waldemar Kuligowski – profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Kierownik Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną. Od 2013 roku przewodniczący Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN i Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Prowadził badania terenowe w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Albanii, Węgrzech, Serbii i Uzbekistanie. Redaktor naczelny kwartalnika „Czas Kultury”. Autor i współautor książek, m.in.: „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Wojciechem Bursztą, Sic!, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (Wydawnictwo Poznańskie, 2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (UAM Wydawnictwo Naukowe, 2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Wojciechem Bursztą, Muza, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (Universitas, 2007), „Etnologia i antropologia kulturowa. Defamiliaryzatorzy. Źródła i zróżnicowanie antropologii współczesności” (UAM Wydawnictwo Naukowe, 2017).

Agata Stanisz  – adiunkt w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz współprowadząca Pracowni Antropologii Audiowizualnej na UAM w Poznaniu. Badaczka terenowa, fotografka, blogerka i rzeczniczka idei ruchu wolnej kultury. Jej zainteresowania badawcze to m.in.: antropologia transportu towarowego, antropologia dźwięku, kultura materialna, antropologia pokrewieństwa. Autorka i redaktorka kilku książek, m.in. „Rodzina made in Poland: antropologia pokrewieństwa i życia rodzinnego” (Nauka i Innowacje, 2013).