Niepodległa i rozśpiewana

fot. portel

fot. portel - fot. portel

Nie zabrakło patriotycznej klasyki, nie brakowało hitu z jednego z lepszych seriali wojennych ostatniego czasu, można było posłuchać też znanych przebojów. Artyści występujący na I Elbląskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej udowodnili, że patriotyzm jest ważny dla młodych Polaków. Nad I Elbląskim Festiwalem Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury, patronat objął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się kanwą do zorganizowania w Młodzieżowym Domu Kultury I Elbląskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Cały dzień młodzi artyści ze szkół z Elbląga i Starego Pola śpiewali przed jury piosenki o tematyce niepodległościowej. Myliłby się jednak ten, kto oczekiwał kilkunastu wykonań z rzędu takich „pewniaków” jak „Czerwone maki na Monte Cassino”. W zamian uczniowie zaśpiewali „Dziewczynę z granatem” - piosenkę z serialu „Czas honoru: Powstanie” czy przebój Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. Na przesłuchaniach można było usłyszeć m.in. kompozycję Dariusza Malejonka do słów Haliny Mlynkowej pt „Panie Generale”, czy też „Jest taki kraj” Jana Pietrzaka. Warto też zwrócić uwagę, że artyści na scenie przygotowali prawdziwe show. Było coś dla ucha – piękny śpiew i coś dla oka – stroje artystów.

- Tę piosenkę wykonałam do pewnego spektaklu w mojej szkole. To był pomysł mojej polonistki. Miałam problemy, żeby nauczyć się drugiej zwrotki. Fraza „Biały orzeł” trochę mi nie pasowała w rytmie. Ale w końcu się udało – mówiła Faustyna Goerick, która wygrała festiwal w kategorii solistów. Uczennica SP 12 wykonała utwór „Ojczyzno ma”.

Śpiewających uczestników można było posłuchać na przesłuchaniach, które rozpoczęły się o godz. 11. A gala kończąca festiwal ograniczyła się do tańców ludowych w wykonaniu zespołu dziecięcego działającego przy MDK, wręczenia nagród i zaśpiewania przez troje laureatów trzech piosenek. Szkoda, bo dzieci włożyły w swój występ bardzo dużo pracy, a efekt końcowy widziało kilkadziesiąt osób. Organizatorzy planują za rok drugą edycję festiwalu. Może wtedy uda się podczas gali zobaczyć występy wszystkich laureatów...

Wyniki I Elbląskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej:    

Soliści, szkoły podstawowe:
1. Faustyna Goerick (SP 12), 2. Aleksandra Mikłosz (SP 11), 3. Kornelia Kwiatkowska (SP 12) wyróżnienia: Zofia Zelonka (SP 16), Karol Baranowski (SP 1)
    
Zespoły wokalne i duety szkoły podstawowe
1. Zespół wokalny Akademickiej SP w Elblągu, 2. Zespół wokalny „Jedenastka” (SP 11), 3. Zespół wokalny „Crazy Band” (SP 18), wyróżnienie: Zespół wokalny „Staropolanie” z SP w Starym Polu
     
Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne:
1. Julia Konopko (Gim nr 3), 2. Anita Kazimierczak (Gim w Starym Polu), 3. Zespół wokalny Gimnazjum nr 4.

Nagroda specjalna i występ na koncercie w CSE „Światowid”: Zespół wokalny „Jedenastka” z SP 11.

Festiwal odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury 9 listopada.