Wielkich symfonii i… koncertów czar

robert

robert - robert

29 listopada br. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert z wyjątkowo interesującym repertuarem. W programie znalazły się dwie symfonie o mocno zróżnicowanym charakterze oraz dwa  koncerty na akordeon i orkiestrę. Jeden z nich będzie miał w Elblągu swoją prapremierę. O programie koncertu opowiadają dyrygent Rafał Janiak i kompozytor Tomasz Opałka.

- Podczas tego wyjątkowego wieczoru usłyszymy arcydzieła kompozytorów wiedeńskich, których twórczość na siebie wzajemnie oddziaływała. Chronologicznie pierwszy jest Koncert fortepianowy D-dur Haydna pierwotnie pisany najprawdopodobniej na klawesyn. Będziemy mogli go usłyszeć w wyjątkowej wersji –  z akordeonem jako instrumentem solowym. To będzie polska premiera tej wersji, czyli prawykonanie utworu sprzed ponad 230 lat  – opowiada Rafał Janiak, który poprowadzi EOK w listopadzie. – Koncert Haydna wywarł wpływ na fortepianową twórczość Mozarta, który miał okazję poznać osobiście kompozytora. 40 Symfonia g-moll Amadeusza zapowiada okres Sturm und Drang (Burzy i naporu) w muzyce przełomu wieków, zaś romantyzująca V Symfonia B-dur Schuberta paradoksalnie daje spokój i wytchnienie swym niezwykle pogodnym charakterem. Co ciekawe,  Symfonia nr 5 Schuberta, kolejna pozycja w listopadowym repertuarze, powstała ponad 25 lat po śmierci Mozarta i stanowiła niejako hołd, złożony temu genialnemu twórcy.  Schubert napisał swoją symfonię dokładnie na ten sam skład orkiestrowy co Mozart i zwrócił się w kierunku muzyki austriackiego geniusza także poprzez lekkość swej kompozycji. – wyjaśniał.

Poza „nową” wersją dzieła Haydna, w trakcie listopadowego wieczoru zabrzmi jeszcze jeden koncert.  Kameraliści i doskonale znany elbląskiej publiczności akordeonista Rafał Grząka wykonają także Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową, który w Elblągu będzie miał swoje prawykonanie. Jego kompozytor, twórca muzyki klasycznej i filmowej Tomasz Opałka, tak mówi o dziele: „Każdy strumień ma swoje źródło i swoje tempo. W Black Streams – koncercie akordeonowym, strumienie dźwiękowe również mają jedno źródło, ale już po krótkim czasie <<rozlewają się>> w różne strony, płynąc we własnych tempach. Czasem spotykają się, przez chwilę płynąc razem i wymieniając się materiałem dźwiękowym, by po chwili ponownie się rozdzielić.

Forma Black Streams nie jest typowa dla koncertu instrumentalnego. Zamiast tradycyjnej trzyczęściowej kompozycji z kadencją w pierwszej części mamy utwór o budowie dwuczęściowej, z częścią drugą następującą po części pierwszej Attacca. Kompozycja trwa 20 minut, z czego część I trwa 15, a druga zaledwie 5. Dysproporcja ma jednak swoje uzasadnienie w przebiegu dramaturgicznym części I, w której to zawiera się pierwsza z dwóch kadencji obecnych w koncercie oraz kulminacja. W części II pojawia się <<drugi temat>>, wprowadzający całkowicie nowy materiał dźwiękowy. Druga część stanowi dopełnienie utworu, zawiera również drugą kadencję wirtuozowską. W intensywnym finale połączony zostaje materiał dźwiękowy obydwu części”.
________
29.11.2017 r., środa, 19:00, Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o., Sp. J., Toyota Knedler, Eko-Partner