Opera dla Malucha

plakat

plakat - plakat

26 października w ZPSM w Elblągu odbędą się kolejne koncerty dla najmłodszych melomanów, organizowane przez EOK. W ramach programu „Dźwiękomalowanie” przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych poszerzą swoją wiedzę na temat opery.

Koncert łączy muzykę i plastykę. Młodzi melomani poznają nową formę koncertu - kolaż operowy. Program złożony jest z fragmentów kilku różnych oper, którym nadana została nowa, spójna fabuła. Przedstawienie, na wzór „prawdziwej” opery, składać się będzie z IV aktów. Każdy dotyczy jednak innego opowiadania. Czwartkowe koncerty będą więc okazją nie tylko do poznania zagadnień z zakresu opery, ale też do spotkania z bohaterami znanych i lubianych przez dzieci bajek i baśni. W programie zabrzmią więc m.in. fragmenty z „Czarodziejskiego fletu” Mozarta, aria z dramatu muzycznego Wagnera „Walkirii”, ale także… duet brzydkich sióstr Kopciuszka z opery „Kopciuszek” Isouarda czy arie, duety i tercety królewien, czarownic oraz Jasia i Małgosi. Oryginalne teksty utworów zastąpione zostaną autorskimi tekstami w języku polskim.

Program został przygotowany tak, aby mali słuchacze otrzymali poważną dawkę wiedzy o operze w jak najprzyjemniejszej formie. Wykonawcy towarzyszący EOK, tercet „Les Femmes”, z pewnością wzbudzi zachwyt wśród małych słuchaczy dzięki interesującej scenografii, urokowi barwnych kostiumów oraz zabawnym rekwizytom.

Cykl koncertów edukacyjnych EOK w ramach programu „Kultura dostępna” skierowany jest do najmłodszych słuchaczy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, w tym do uczniów klas integracyjnych. Koncerty skierowane są do uczniów placówek na terenie Elbląga i okolic. Program każdego z koncertów obejmuje wykonanie starannie dobranego programu i angażuje w jego wykonanie słuchaczy. Wydarzenia organizowane są przy współpracy z cenionymi pedagogami i animatorami oraz elbląskimi instytucjami kultury, takimi jak elbląski Młodzieżowy Dom Kultury czy Zespół Szkół Muzycznych. Celem koncertów jest przekazanie dzieciom wiedzy muzycznej, zachęcenie do własnych muzycznych poszukiwań  oraz pobudzenie kreatywności i wyobraźni muzycznej maluchów. Udział w koncertach jest bezpłatny. Kolejna odsłona już w listopadzie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o., Sp. J., Toyota Knedler, Eko-Partner