Wspólna płyta EOK i Krzysztofa Herdzina

herdzin

herdzin - herdzin

Po sukcesie IV edycji Festiwalu Muzyka Polska na Żuławach, Elbląska Orkiestra Kameralna podejmuje kolejne muzyczne wyzwanie. Na przełomie sierpnia i września nagra płytę z kompozytorem i aranżerem Krzysztofem Herdzinem.

Herdzin to wyjątkowy artysta „pozbawiony gwiazdorskich manier, wspaniały i wszechstronny (…), który konsekwentnie staję się najprzedniejszą wizytówką polskiego oraz europejskiego jazzu” oraz „eksploduje niezliczonymi pomysłami oraz ich perfekcyjnymi realizacjami” (Dionizy Piątkowski, jazz.pl). Po nominowanych do Fryderyków albumach Krzysztofa Herdzina z Sinfonią  Varsovią i Academy of St. Martin in the Fields („Suite On Polish Themes”) płyta to kolejna, monograficzna pozycja w jego kompozytorskim dorobku.

Na krążku znajdą się dwa fonograficzne prawykonania utworów skomponowanych na nietypowe składy: Koncert Podwójny na altówkę, saksofon i orkiestrę symfoniczną oraz Concertino na trio stroikowe i smyczki. To pierwsze tego typu kompozycje w światowej literaturze, utrzymane w stylu neoklasycznym, inspirowanym twórczością takich kompozytorów jak Grażyna Bacewicz, Dymitr Szostakowicz czy Francis Poulenc. Obie formy powstały w ostatnich dwóch latach.

W nagraniu, poza elbląską Orkiestrą w poszerzonym składzie, wezmą udział cenieni soliści –Katarzyna Budnik-Gałązka, uważana na najlepszą altowiolistkę młodego pokolenia, zachwycającą wdziękiem interpretacji i koncertująca do tej pory m.in. z Gidonem Kremerem –  oraz saksofonista Paweł Gusnar, wirtuoz saksofonu, trzykrotny laureat „Fryderyka”. Partie solowe Concertina wykona Krakowskie Trio Stroikowe w składzie Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet i Paweł Solecki – fagot, uznani pedagodzy i interpretatorzy muzyki najnowszej. Wykonawców poprowadzi sam kompozytor. Nagranie zostanie zrealizowane w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Melomani, którzy nie zetknęli się dotychczas z twórczością i interpretacjami Krzysztofa Herdzina, mogą nadrobić braki jeszcze w wakacje! 26 sierpnia o 19:00 w Sali Koncertowej odbędzie się koncert „Seriale, seriale”, w którym artysta wystąpi w podwójnej roli – pianisty i dyrygenta.  EOK i Herdzinowi towarzyszyć będą także kontrabasista Mariusz Bogdanowicz i perkusista Piotr Biskupski. Bilety jeszcze w sprzedaży!

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. ; Sp. J., Toyota Knedler

eok

eok - eok