IV edycja Festiwalu dobiegła końca

eok

eok - eok

Wczorajszym występem w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, EOK i Vołosi zakończyli tegoroczną odsłonę festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Ta edycja była dużym sukcesem.

Wypełnione po brzegi kościoły, entuzjastycznie reagująca publiczność, dziesiątki sprzedanych płyt i rozdanych autografów – to tylko kilka dowodów na to, że festiwal to jedna z najlepszych letnich imprez muzycznych w regionie. Słuchacze, z których część pojawiła się na dwóch, a nawet na trzech koncertach pod rząd, chwaliła intrygujący program oraz charyzmę i oszałamiającą energię tegorocznych gości.

Vołosi błyskawicznie podbili serca publiczności, która docenia ich pełne zaangażowanie i muzyczną wyobraźnię. Często padały pytania o możliwość zakupu wspólnej płyty Vołosów i EOK oraz dalsze wspólne koncerty. Nic dziwnego – między elbląskimi Kameralistami, Vołosami, a czuwającym nad całością przedsięwzięcia maestro Markiem Mosiem panowała świetna atmosfera, pełna sympatii, empatii i wzajemnego zaufania na scenie. Muzycy Orkiestry, jak sami podkreślali, mając tak wymagających partnerów, dawali z siebie wszystko. Uznali to muzyczne spotkanie za niezwykle inspirujące i motywujące.

Tegoroczne koncerty okazały się wydarzeniami o jasnej, stałej konstrukcji. W trakcie każdego z nich został wykonany program, łączący materiał z obu płyt Vołosów, z przewagą kompozycji z drugiego krążka – „Nomadism”. Rekord bisów podczas jednego koncertu, wynosił aż trzy utwory. W związku z tym, że podczas występów cztery razy zrywały się struny, miały miejsce nieplanowane przerwy. Minęły one jednak szybko i miały walor edukacyjny, dzięki poczuciu humoru i niezachwianemu spokojowi maestro Marka Mosia, który wtajemniczał publiczność w sytuację i objaśniał funkcję danych instrumentów w trakcie koncertu.

Artyści przyznali, że koncerty były bardzo wyczerpujące, ale nie kryli ogromnej radości z tak ciepłego przyjęcia. Nie szczędzili słów pochwały dla elbląskich Kameralistów i podkreślali wielki urok grania w pięknych, zabytkowych wnętrzach kościołów.

Tegoroczna edycja Muzyki polskiej na Żuławach kolejny raz pokazała, że słuchaczy trzeba szukać wszędzie. Wyraźna fascynacja i żywa radość, widoczne na twarzach publiczności, zarówno mieszkańców festiwalowych miejscowości, jak i licznych turystów,  to najwyższa nagroda za przygotowanie takiego przedsięwzięcia. Nie byłoby ono możliwe bez wsparcia sponsorów i współorganizatorów, ośrodków kultury i parafii, które dzielnie wspierały EOK. Sukces festiwalu to także reprezentatywny przykład tego, w jaki mądry sposób można dbać o lokalną społeczność.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. ; Sp. J., Toyota Knedler
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin
Partnerzy: Gmina Stare Pole, Gmina Pasłęk, Gmina Stegna, GOKiS Stare Pole, GOK Stegna, Pasłęcki Ośrodek Kultury
Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Wydarzenie dofinansowane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

plakat

plakat - plakat