EOK podpisała porozumienie z pasłęckim festiwalem organowym!

porozumienie

porozumienie - porozumienie

W ubiegły piątek, 19 maja, w Urzędzie Miasta Pasłęk została podpisana umowa partnerska w sprawie organizacji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywającego się w tym mieście. Od roku 2018 wydarzenie będzie współorganizować Elbląska Orkiestra Kameralna.

W imieniu pozostałych organizatorów, dokument podpisali: Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski w imieniu Miasta Pasłęk, dr hab. Krzysztof Urbaniak – Kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi i Dyrektor Festiwalu, ks. kan. dr Andrzej Kłódka –  administrator Parafii św. Józefa w Pasłęku oraz ks. kan. dr Andrzej Kłódka – administrator Parafii św. Józefa w Pasłęku.

Zgodnie z postanowieniami, w trakcie każdej edycji Festiwalu elbląscy muzycy wykonają przynajmniej jeden koncert. Orkiestra będzie też miała szansę współtworzenia koncepcji artystycznej przedsięwzięcia. Dyrektor instytucji, Bożena Sielewicz, nie kryje radości i dumy z powodu tej współpracy.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku jest kulturalną perłą na muzycznej mapie Warmii i Mazur. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Pasłęka i okolic oraz turystów. W jego programie znajdują się koncerty i recitale, wykonywane na zabytkowych, barokowych organach, zbudowanych przez gdańskiego mistrza Andreasa Hildebrandta. Festiwalowi towarzyszą także warsztaty. Wśród wykonawców pojawiają się gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny organowej, a także cenieni skrzypkowie czy śpiewacy. W programie znajdują się kompozycje Bachów, Jana Sebastiana i oraz jego syna – Carla Philippa Emanuela, a także utwory i transkrypcje m.in. Buxtehudego, Telemanna, Sweelincka czy Monteverdiego. Dyrektorem artystyczny Festiwalu jest Krzysztof Urbaniak, pedagoga łódzkiej i krakowskiej Akademii Muzycznej.